U Alicie Keys zůstalo vše při starém. Poprvé je to škoda

chocobo

Alicia Keys si ze svého klavírního R'n'B udělala od dob dvanáctimiliónového debutu Songs In a Minor vlastní trademark. Ačkoliv postupně začala experimentovat s dalšími žánry, pátá deska Girl On Fire se vrací zpět k tradičnímu soundu. Pokrok, nebo úkrok?

Nejúspěšnější interpretka roku 2001 – Alicia Keys – se na posledním počinu The Element of Freedom vydala velice zajímavou cestou. K plnokrevnému r’n’b, jež jí dosud vyneslo čtrnáct cen Grammy, přimíchala trochu elektroniky a výsledkem byla svěží a originální deska. Komerčně nejméně úspěšné album kariéry však zřejmě bylo signálem pro vydavatelství, aby zpěvaččin vývoj poslal jiným směrem.

Poslechněte si Alicii v YouRadiu

Novinka Girl On Fire se proto vrací k soulově houpavé, bluesově vážné a zvukově neambiciózní tváři, kterou Alicia před tím nastavila už několikrát. Název naznačuje, že to americká hudebnice pořádně rozpálí, ale opak je pravdou. Pomalé písničky střídají ještě pomalejší a pořadného nakopnutí se dočkáme jen u dvou položek, songu One Day, produkovaném zpěvaččiným manželem rapperem Swizz Beatzem, a v singlu Girl On Fire s hostující Nicki Minaj.

Nevzrušivost nahrávky a její pomalejší tempo jsou možná až na škodu. Alicii to překvapivě nejvíce svědčí ve chvílích, kdy dá prostor velkým aranžím s výraznou gradací; například v Brand New Me. Spolu s následujícící When It’s All Over vyšperkovanou svěžími nástroji a výraznými bicími patří mezi to nejzajímavější, co Girl On Fire nabízí.

Přitom výchozí karty hrály ve prospěch zpěvačky – účast ostrovní skladatelky Emeli Sandé se zdá být v současnosti sázkou na jistotu, výpomoc Bruno Marse mohly taktéž být zajímavým přínosem, jenže všechny tyto spolupráce vyzněly naprázdno.

Nenechte se zmást, pátá studiovka Alicie Keys není špatná. Jenže po jedenácti letech v korunách popu a především po poslední vydařené desce zamrzí nepřeslechnutelná absence chuti přinést (alespoň zvukově) něco Girl on Firevíce než soubor tuctu líbivých cajdáčků odseděných za piánem. Alicia by se měla zvednout, odhodit masku poslušné muzikantky a přenést svůj um do energičtější polohy.

Alicia Keys – Girl On Fire
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 53:08
Seznam skladeb: De Novo Adagio (Intro), Brand New Me, When It’s All Over, Listen To Your Heart, New Day, Girl On Fire – (Inferno Version), Fire We Make, Tears Always Win, Not Even The King, That’s When I Knew, Limitedless, One Thing, 101

Témata:,