Žiletky a jeden beat. Bonus a Havelka udělali desku podle undergroundu

Redakce

U nás v garáži, tak se jmenuje deska, kterou spolu dali dohromady Martin Tvrdý (dříve Bonus – vlastním jménem Martin Hůla) a Václav Havelka z kapely Please the Trees. Je inspirovaná obdobím českého undergroundu, nové vlny a punku. Jak album vzniklo? Hůla (elektronika) s Havelkou (zpěv) dostali nabídku pracovat na hudbě k filmu Listopad režiséra Garyho K. Griffina, jenž dle scénáře Arnošta Lustiga americkýma očima vypráví příběh středoškoláků dospívajících v totalitním Československu na konci 80. let tak, jak o tom slyšel v hospodách.

V traileru zazní písnička od skupiny Garáž U nás ve sklepě, podle které se album jmenuje. Desku Garáž? Na tu nemáš, které pochází, si poslechněte pod zprávou

Ve scénické hudbě Hůla s Havelkou nejdříve využili samply písní skupiny Garáž, jejichž autorem je Mejla Hlavsa, poté zpracovali další dobové písně jiných autorů a nakonec vznikl samostatný projekt. Při procházení množstvím dobové hudby nakonec hudebníci společně s koproducentem Ondřejem Šturmou vybrali sérii písní českého undergroundu, punku a nové vlny, které se staly předlohou nového konceptu. Garáž, Psí vojáci, Michael’s UncleDybbukPanika nebo Hrdinové nové fronty, Dr. Max, Soubor tradičního popuPůlnoc – to všechno byly kapely, z jejichž hudby se při přípravě alba vycházelo.

První singl – cover písně Žiletky od Psích vojáků

Muzikanti ale písničky nepojali jako klasické coververze. Skladby spíše přestavěli, originál tak v některých případech poznáme jen podle textu. Klasické bicí nahradili elektronickými beaty, nástroje syntezátory a počítačem. Coververze už stačily posluchačskou základnu rozdělit na dva tábory – jeden nový pohled na věc velebí, druhý nerozumí, proč vlastně verze, zbavené punkové naštvanosti tehdejší doby, vznikly. Nepříliš vstřícně se k projektu postavil Tony Ducháček z Garáže, jemuž vadí mimo jiné to, že se ho Havelka s Hůlou před přípravami projektu nezeptali, zda mohou s jeho materiálem pracovat. 

Deska U nás v garáži vyjde 6. listopadu jako společný projekt Polí5 a Indies Happy Trails. Album se bude křtít 25. listopadu na Nové scéně Národního divadla. Premiéra filmu Listopad je v plánu na 11. 11. do Bia Oko. (red)