U2 ani Faith No More nepřijedou. Rock For People ale bude

Redakce

Po špatných zkušenostech s počasím v loňském roce (report) chystají organizátoři festivalu Rock for People (2. – 5. 7. 2013) několik bezpečnostních novinek. Řekli to na včerejší tiskové konferenci.

"Zaměřit se chceme na práci s týmem, budeme připraveni na situaci, kdy kleknou vysílačky. Budeme mít připravený nezávislý elektroobvod, napojený na tlampače a obrazovky," říká organizátor Štěpán Suchochleb. Po loňské vichřici totiž komunikace v areálu kvůli výpadku elektřiny zcela zkolabovala a tisíce lidí nevěděly, bude-li akce pokračovat, případně kudy mohou areál opustit.

Místo dvou velkých otevřených scén bude pro fanoušky nachystaná scéna jedna, druhou nahradí  bezpečný velkokapacitní stan o rozměrech 74 x 60 metrů s velkým soundsystémem a LED obrazovkami. Vejde se do něj 12 tisíc lidí, kolem může stát a koncert sledovat stejný počet fanoušků. V provozu zůstane i tradiční zadní stan pro několik tisíc návštěvníků.

Zázemí by měla vylepšit pětihektarová louka bokem od hlavního areálu, kterou letos organizátoři nově využijí buď jako shromažďovací plochu, anebo jako místo pro stanové městečko. Cílem je nabídnout těm, kteří na festivalu tráví celou dobu, větší komfort.

Konkrétní jména headlinerů sdělí Rock for People na přelomu ledna a února. "Rozpočet na kapely se nesnižuje, neměníme kvalitu ani kvantitu. Line-upem chceme lidem říct, že festival loni nebyl pokořen," ujišťuje spolumajitel akce Petr Fořt.

Faith No More, kteří měli být hvězdami loňského ročníku, sice letos na "opravný termín" nepřijedou, nedorazí ani U2, které si mnozí přáli, organizátoři by ale rádi dál drželi linii indierockových a rockových kapel; spekuluje se například o Bloc Party nebo Jamiroquai. České kapely by měly na festivalu zastupovat mimo jiné i ty, které letos odehrají minimální počet koncertů.

S line-upem má festivalu pomoci nově i manažer festivalu Glastonbury a producent Martin Elbourn, jež doporučí zajímavé a progresivní kapely z takzvaných showcasových festivalů v Hamburku a Brightonu. Návštěvníci Rock for People tak letos kromě velkých jmen uslyší i skupiny, jimž by se mělo dařit v budoucnu. (sli)