Ulítávají ptáci na hudbě?


Co se zvířat týče, nejsem žádný velký chovatel. Chovám se k nim slušně, ale nemám potřebu si je schovávat doma. Ke kontaktu se zvířecím světem mi bohatě stačí cizopasníci. Jsem opravdu jenom drobný chovatel. Proč o tom ale vůbec píši? A ještě k tomu na hudební server? To jen na vysvětlenou, že o zvířatech toho mnoho nevím. A nemám ani odpozorované žádné jejich rituály. Potom mě leccos překvapí...

Zrovna nedávno jsem se dozvěděl zajímavou věc: někteří ptáci umí tančit! Abych se nechlubil cizím peřím, tak se rovnou svěřím, kde jsem to četl. Na první pohled mě to zas tak nezaujalo. Měl jsem pocit, že nějaké to zavrtění, poskočení či zahýkání do puštěné hudby zvládne kdejaký domácí mazlíček z pet shopu. Nicméně článek mě vyvedl z omylu. Všechny tyto kousky jsou pouhé opičení. Téměř každé ochočené zvíře lze takovýto ochotnický kousek naučit. Na určitou písničku bude dělat příslušné pohyby. Když ovšem uslyší jinou, je po ptákách…

Ptačí disco
Narozdíl od tanečního ptáka Snowballa! (Zřejmě má ten bál už v názvu.) Tomu totiž pouštěli nejen hudbu, na kterou je zvyklý, ale zkusili i něco, co nikdy neslyšel. A co se nestalo! Ptáček začal pokyvovat hlavou do rytmu jako správný hiphoper. Pozdější podrobná vědecká analýza videozáznamu stanovila, že se opravdu kýval do rytmu, v beatu pouštěného tracku. Tak to je opravdu pecka! Docela psycho, tihle ptáci.

Je zajímavé, že ze zvířecí říše talent k tanci projevují zrovna opeřenci. Člověk by spíš sázel na savce. Už teď si ale říkám, že by nemuselo být nezajímavé udělat pár koncertů čistě pro ptačí publikum. Zdá se, že jim sedí taneční hudba, kde je výrazná první doba. Na nějaké jemnosti je asi ještě brzy. Nebo má každý druh svůj oblíbený styl! Možná, že papoušci jsou hiphopeři, ale vrány metalisti, kolibříci junglisti, pštrosi emo, kohouti punkáči a labutím bude asi nejlépe sedět ambient a new age. Stěhovaví jsou samozřejmě doma ve world music.

Časem by se možná i u ostatních zvířecích druhů nějaké ty vlohy vyšťouraly a menší tanec zvládnul by i kanec. Alespoň čtverylku. Krize hudebního průmyslu je neúprosná a rozšiřování publika je nezbytné. V českých podmínkách bude asi nejpřirozenější začít od slepic. No tě pic.

mardosha@noise.cz
www.myspace.com/mardosha