Umějí se psi smát?

Pavla Gabrhelíková

V roce 2000 prováděla psycholožka a behavioralistka Patricia Simonet průzkum zvukových projevů psů. Ten prokázal, že během hry dokází ke čtyřem vokalizacím: štěkání, vrčení, kňučení a výraznému vdechování a vydechování. Poslední z této čtveřice se dá považovat za regulérní psí smích.

Smích je, stejně jako u lidí, spojený se psím štěstí. Normálně ho dávají najevo skákáním, uvolněnou čelistí, vrtěním ocasu a podobně. Ale nemůžeme ho srovnávat s lidským pocitem štěstí. Pes takto nepřemýšlí. Je buď sebejistý, zdravý a nakrmený, přičemž je u dobře, nebo je mu zima, má hlad a strach. Ale tyto emoce prvoplánově neprojevuje záchvaty smíchu nebo pláčem.

Něco jako smích tedy u psa existuje. Ale k projevům radosti má jinak hodně způsobů. Jde samozřejmě i o temperament psa. Klidnější plemena jsou na vrcholu blaha, když leží na gauči a těší se z přítomnosti pána. Divočejší plemena jsou ve svém živlu, když aportují nebo nahánějí po lese zvěř.

Jestli si váš pes našel k vyjádření jiný způsob než smích, nevěšte hlavu. Pokud se jeho projevy štěstí podobají smíchu člověka, berte to jako zpestření. Starejte se hlavně o to, aby byl v pohodě. Takže ani ne unavený k smrti a ani ne plný přebytečné energie.