Umělci jednoho hitu

David Šohaj

One hit wonders neboli umělci jednoho hitu představuje vžité označení pro hudebníky, kteří zčista jasna zbořili světové hitparády, ale bohužel se jim to podařilo jen jednou. Po těchto skladbách jsme se všichni nemohli ubránit pocitu, že právě koukáme na videoklip příští světové superstar, ale často následovalo už jen průměrné debutové album a všemu byl konec.

Ale buďme féroví – na vině nemusí být vždy jen kvalita hudby samotné. Hudební průmysl je zkrátka džunglí a jen ti nejsilnější (tedy spíš ti s nejsilnějším managementem) mají šanci udržet se na hladině dlouhodobě. Ale nesmutněme, není vždy všem dnům konec. Některé hvězdy, které rychle vyhasly, si dál jedou svůj byznys. Jezdí malé nenápadné koncerty, vydávají alba často nezávisle na labelech a stále se živí svým talentem.

Europe – The Final Countdown (1986)

Tuhle glam metalovou vypalovačku známe asi úplně všichni. Její ústřední klávesová melodie byla totiž tolikrát samplována a použita v nejrůznějších remake editech, filmech, seriálech nebo dokonce reklamách, že bychom to jen těžko dopočítali. No dobrá, buďme fér – tahle kapela měla ještě jeden opravdu velký hit. Ta písnička se jmenovala Carrie. Ale ruku na srdce – velikosti The Final Countdown se opravdu vyrovnat nemohla. Kapela je ale stále aktivní a dodnes koncertuje po celém světě.

Modern English – I Melt With You (1982)

Tahle britská kapela vydala v 80. letech své debutové album, které obsahovalo mimo jiné i hit I Melt With You. Tahle balada perfektně podtrhovala všeobjímající atmosféru osmdesátých let minulého století. Dnes se po jejich tvorbě tak trochu slehla zem, ale jedna věc je jasná – dost možná tuhle kapelu ani jejich nejznámější skladbu neznáte jménem, ale když se zaposloucháte do její melodie, hned si uvědomíte, že už jste to někdy někde prostě slyšeli. A to je na hudbě přece to krásné, že? Naše paměť si zvukovou stopu pamatuje opravdu skvěle.

The Sugarhill Gang – Rapper’s Delight (1979)

Tato na dnešní měřítka už prastará skladba je skvělý příklad jednoho jediného hitu. Tuhle skladbu hojně citovali a samplovali mnozí rappeři i dvacet let od jejího vydání, ale znáte někdo od The Suggarhill Gang vlastně něco jiného? Nicméně tato skladba pomohla do určité míry formovat zvuk hip hopu minulého století.

A-Ha – Take On Me (1984)

Melodie tohohle bouráku všech tanečních parketů nám všem v hlavách zní dodnes, kariéra téhle kapely ale moc dlouhá nebyla. Píseň Take On Me na druhou stranu stále patří k těm nejchytlavějším hitům z posledních dvaceti let minulého tisíciletí.

The Church – Under The Milky Way (1988)

U kapely The Church se o krátké kariéře vlastně nedá mluvit. Tento hit se objevil až na jejich páté desce Starfish. Naprosto ale převálcoval všechnu jejich předešlou i následující tvorbu. I když jejich další hity široká veřejnost nezná, pomohli tito alternativní rockeři formovat hudební scénu na australském kontinentu. I oni vystupují dodnes, ale v nejednom rozhovoru pro média se vyjádřili ve smyslu, že by byli opravdu šťastni, kdyby Under The Milky Way už nikdy nemuseli zahrát. Co by na to ale řekli fanoušci?

Témata:, ,