Unavený Tomáš Klus si dává roční pauzu. Chci žít to, co zpívám, vzkazuje fanouškům

Redakce

Fanoušky Tomáše Kluse (29) tak trochu zaskočila zpráva na jeho Facebooku, skrz kterou vzkazuje, že si v říjnu dává od hraní na rok pauzu. Konat se nebude ani žádné podzimní turné; 27. června Klus pokřtí nové album Anat život není a objete několik letních koncertů, ten poslední by se měl podle Klusova webu konat 5. září v Buchlovicáích.

Na Facebooku zpěvák předevčírem napsal:

Hezký den všem!  Čtvrtý den posloucháme pátou desku. Je to zvláštní pocit být svědkem tance múz. Jednoho to zpokorní..Chlapci jsou velmi talentovanými hudebníky a rád bych jim touto cestou smekl klobouk. Smek. Čím víc písně poslouchám, tím spíš se přikláním k rozhodnutí, že je čas dát jim prostor bez toho, bych stál mezi vámi a nimi. Cítím, že budu-li mít tendenci mluvit k nim, dovysvětlovávat a dobarvovat je, budu znovu a znovu vztahovat pozornost, kterou si zaslouží, na sebe. A já nejsem oč tu běží. Jsem unavený a potřebuju se ucelit, aneb propustit z cely, v níž sedím a zdi posiluji ustavičným omíláním téhož, což může vzbuzovat dojem, že „vím něco víc“. Ale není to pravda a tato bublinová pozice nepřináší nic, co by obohacovalo. Proto v říjnu odstartuji roční pauzu a vše, co jsem od Proměnamě napsal, pomalu začlením do své životní praxe. Je to nutné, bych se necítil být vám lhářem, který něco zpívá a něco jiného je. Hodně jsem totiž mluvil. A moc slov oslabuje moc slov. Vím, že při zpěvu Anat musím stát pevně sám za sebou, a je proto potřeba ujasnit si, kdo a za kým má teda stát. Což ve shonu, jenž je stále vůkol, lze jen stěží. Hodně lidí si totiž o mně myslí hodně věcí a hlasů je tolik, že nejdou přeslechnout. Abych uslyšel svůj vlastní, musím do ticha.

S albem Anat život není má Klus za sebou celkem pět nahrávek a jeden soundtrack k filmu Anglické jahody. S Richardem Krajčem před třemi lety nazpíval radiový hit Cesta, jejich cesty se ale rozešly. Klus má s manželkou Tamarou roční dceru Josefínu. (red)