Uplakaní The Fray vydali nové album – setřete slzu

Milan-Janecek

Vložte album do přehrávače. Pohodlně se usaďte do křesla. Zaposlouchejte se. Za chvíli možná přestanete vnímat. Nové album denverských The Fray pod vedením Davida Welshe vás totiž spolehlivě uspí. Anebo rozpláče.

Nová eponymní deska The Fray, kapely nominované na Grammy, volně navazuje na předchozí album How to Save a Life z roku 2006. Podobně tklivé melodie, stejně plačtivý projev. Smíchejte hlas Liama GallagheraOasis, přidejte klavír Chrise MartinaColdplay a všechno zabalte do uplakané melancholie Jamese Blunta – máte dokonalý obraz toho, co je tahle deska vlastně zač.

Jako řeka, která plyne (příliš) pomalu
Ne že by byla vyloženě špatná, jen je taková nemastná neslaná. Dobře řemeslně zvládnutá, bezchybně zahraná, ale docela nudná. Jistě, jedna písnička v rádiu bude působit dobře, zvlášť když to bude Syndicate nebo You Found Me, tedy skladby s hitovými ambicemi. Ani tyhle kousky ale nějak zásadně nevybočují ze šedého průměru. Album je totiž řeka, která nemá ani mohutný omračující tok, ani zajímavou okolní krajinu. Řeka života. Když už se na desce objeví trochu rychlejší skladby Absolute nebo We Build Then We Break, tak mají zase nevýraznou a mdlou melodii. Uspokojit mohou jednoho přemýšlivé melancholické texty, řešící především vztahy, ve kterých se zračí naděje (Say When, You Found Me), nebo smutek z rozchodu (Happiness). Enough For Now se pro změnu zabývá smrtí otce…

Poslechněte si písničku o vztazích: You Found Me

http://www.youtube.com/watch?v=BAWEPGt_z4o

Deska je vhodná spíše jako kulisa k domácím pracím než jako hudba, do které se zaposloucháte a přemýšlíte o ní. Stopáž 43:19 je proto celkem únosná.

The Fray: The Fray
Stopáž:
43:19
Vydal: Sony Music
Skladby: Syndicate, Absolute, You Found Me, Say When, Never Say Never, Where the Story Ends, Enough for Now, Ungodly Hour, We Build Then We Break, Happiness

 

Témata: