Útulek Skrýšov: Kočičí koncentrák, nebo mediální spiknutí?

Petra Vorelová

V roce 2014 byla provozovatelka útulku ve Skrýšově Taťána Homolková oficiálně obviněná z falšování faktur a neoficiálně, hlavně prostřednictvím sociálních sítí, z týrání zvířat a usmrcování koček. Homolková už útulek neprovozuje. Kde je ale pravda o tom, co se v něm děje?

Skrýšov je už dlouho trnem v oku útulkářům, kteří se snaží dostávat kočky nebo jiná zvířata z nejhoršího. Objevilo se totiž několik lidí, kteří si do útulku přijeli pro zaběhnutou kočku, a nedostali ji, protože podle slov provozovatelek utekla. V okolí útulku se taky prý několikrát našly zakopané mrtvé kočky.

Podle našeho zdroje není taky zrovna málo těch, kteří si odsud odvezli zuboženou a podvyživenou kočku, která brzy i přes veškerou lékařskou péči zemřela. Ale ještě předtím stihla nakazit chorobami kočky, kteří majitelé měli doma původně. Zařízení se tak mezi jeho odpůrci přezdívá “kočičí koncentrák”.

Každá mince má dvě strany

Na druhé straně barikády stojí fanatičtí milovníci koček, kteří se útulku, jehož majitelka byla několik let souzena za zpronevěru, zastávají a dali by za něj i kočky v něm ruku do ohně. Avšak konání útulku není transparentní, což je takovou první vlaštovkou k k tomu myslet si, že se tu může dít skutečně cokoliv a s největší pravděpodobností to nebude nic dobrého.

Soud nakonec Taťánu Homolkovou obvinění zprostil. Zpronevěřené peníze měly být ukradeny na základě faktur vystavených na služby doktora Michaela Horského, nicméně nesouhlasilo křestní jméno ani razítko. Ale společnost Dobré ruce, pod níž útulek Skrýšov spadal a kterou měl připravit o peníze, potvrdila, že o žádné peníze nepřišla. A kde není žalobce, není soudce…

Homolková několikaletý tlak neunesla a od vedení útulku odstoupila a přestěhovala se jinam. Ale zdá se, že se od té doby ve Skrýšově zase tolik nezměnilo.

O útulku jsme psali i v našem starším článku o prvním českém kočičím babyboxu, což je podle nás skvělý nápad, který může ušetřit životy spousty koťat. Nejsme si však tak úplně jistí, jestli se tato myšlenka zrodila na správném místě a koťatům pobyt ve Skrýšově skutečně zařídí šťastnější život. Máte s útulkem Skrýšov nějakou zkušenost? Podělíte se o ni s námi?