Už nikdy nebudu kulit oči! Simpsonovi jsou na scéně 25 let

Redakce

Animovaný seriál Simpsonovi dnes slaví 25 let na televizních obrazovkách. Příběh o rodině Homera Simpsona se v TV poprvé objevil 17. prosince 1989. I po takové době seriál běží v hlavním vysílacím čase: premiérové díly se v USA vysílají v neděli od osmi hodin večer a v současnosti běží za oceánem již šestadvacátá série. Kreslení hrdinové, jimž dal tvůrce Matt Groening (60) do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou nejdéle vysílaným animovaným programem v historii.

Seriál si utahuje z řady institucí: vlády, policie, školství i náboženství. Přesto se ale odborníci shodují na tom, že Simpsonovi jsou vlastně celkem normální rodinou, kde se všichni mají rádi a jeden bez druhého nedá ani ránu. Co jiného jim ale také zbývá ve městě, kde je starosta úplatný, policie v lepším případě neschopná a za moc nestojí ani televize.

I díky své ironii patří Simpsonovi k nejúspěšnějším pořadům televize Fox. Na kontě mají řadu ocenění, včetně více než tří desítek cen Emmy, a znají je diváci po celém světě. V seriálu během téměř 20 let promluvila řada populárních osobností, účinkování zde se stalo jedním z důkazů popularity hudebníků, herců i politiků. Líza se třeba dala vést k buddhismu Richardem Gerem a Barta učil jezdit na skateboardu slavný Tony Hawk. Ve Springfieldu si také zahráli (a své postavičky namluvili) Red Hot Chili Peppers, Aerosmith nebo Elton John i česká zpěvačka Markétá Irglová (ona a její partner Glen Hansard v roce 2009 ztvárnili irské zpěváky).

Českého diváka, který se na Simpsonovy může dívat od ledna 1993, skvělým dabingem baví i Jiří Lábus jako Marge nebo Martin Dejdar mluvící Barta. Homera nejprve daboval Vlastimil Bedrna, pak ho vystřídal Vlastimil Zavřel. (red)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit