Už nikdy nebudu kulit oči! Simpsonovi jsou na scéně 25 let

Redakce

Animovaný seriál Simpsonovi dnes slaví 25 let na televizních obrazovkách. Příběh o rodině Homera Simpsona se v TV poprvé objevil 17. prosince 1989. I po takové době seriál běží v hlavním vysílacím čase: premiérové díly se v USA vysílají v neděli od osmi hodin večer a v současnosti běží za oceánem již šestadvacátá série. Kreslení hrdinové, jimž dal tvůrce Matt Groening (60) do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou nejdéle vysílaným animovaným programem v historii.

Seriál si utahuje z řady institucí: vlády, policie, školství i náboženství. Přesto se ale odborníci shodují na tom, že Simpsonovi jsou vlastně celkem normální rodinou, kde se všichni mají rádi a jeden bez druhého nedá ani ránu. Co jiného jim ale také zbývá ve městě, kde je starosta úplatný, policie v lepším případě neschopná a za moc nestojí ani televize.

I díky své ironii patří Simpsonovi k nejúspěšnějším pořadům televize Fox. Na kontě mají řadu ocenění, včetně více než tří desítek cen Emmy, a znají je diváci po celém světě. V seriálu během téměř 20 let promluvila řada populárních osobností, účinkování zde se stalo jedním z důkazů popularity hudebníků, herců i politiků. Líza se třeba dala vést k buddhismu Richardem Gerem a Barta učil jezdit na skateboardu slavný Tony Hawk. Ve Springfieldu si také zahráli (a své postavičky namluvili) Red Hot Chili Peppers, Aerosmith nebo Elton John i česká zpěvačka Markétá Irglová (ona a její partner Glen Hansard v roce 2009 ztvárnili irské zpěváky).

Českého diváka, který se na Simpsonovy může dívat od ledna 1993, skvělým dabingem baví i Jiří Lábus jako Marge nebo Martin Dejdar mluvící Barta. Homera nejprve daboval Vlastimil Bedrna, pak ho vystřídal Vlastimil Zavřel. (red)