Už v únoru u nás vyjde pokračování Padesáti odstínů šedi

Redakce

V mimořádně vysokém nákladu 100 000 kusů vyjde 10. února v českém překladu pokračování romantické erotické trilogie Padesát odstínů šedi. Britská spisovatelka E. L. James novou knihu s názvem Grey vydala v červnu a setkala se opět s obrovským zájmem, za první čtyři dny se prodalo milion výtisků. Celá série pak má 125 milionů prodaných knih, v Česku se koupilo téměř 600 000 kusů. O bestselleru se na českém trhu mluví již v případě, že se knihy prodá 10 000 výtisků.

Nový román Grey vydá stejně jako předchozí knihy nakladatelství XYZ. „Fenomén Padesáti odstínů je stále aktuální a nachází nové fanoušky, proto knihy opakovaně dotiskujeme. K oživení zájmu přispěla také úspěšná filmová adaptace prvního dílu. Jsme rádi, že se autorka k námětu vrátila. Kniha Grey patří k našim nejočekávanějším novinkám roku 2016. Jsme přesvědčeni, že její prodeje navážou na úspěch trilogie a dosáhnou šesticiferné částky,“ říká Michaela Celárková, šéfredaktorka nakladatelství XYZ.

Každý ze tří dílů trilogie překonal prodejnost 100 000 kusů. To je číslo na tuzemský knižní trh obrovské, srovnatelné s málem titulů, například s knihami o Harry Potterovi či romány Dana Browna. Vysokých nákladů někdy dosahují také nebeletristické publikace, například kuchařky.

První díl trilogie v Česku vyšel na podzim roku 2012. Do prosince 2013 se ho prodalo přes 200 000 kusů a Svaz českých knihkupců a nakladatelů uvádí, že v roce 2013 prodej titulu přispěl k celkovému obratu tuzemského knižního trhu asi dvěma procenty. V ČR ročně vyjde přes 15 000 knižních titulů, z toho beletrie je asi 5000 titulů.

Nová kniha E. L. James navazuje na první díl trilogie, změnu přináší v tom, že je vyprávěn nikoli z pohledu hlavní hrdinky, ale z pohledu jejího dominantního milence Christiana Greye. Knihu Grey se James prý rozhodla napsat na žádost čtenářů, kteří jí psali po tisících a chtěli znát Greyův pohled na celý příběh.

„Christian je komplikovanou postavou a čtenáři byli vždy fascinováni jeho touhami, motivacemi a problematickou minulostí,“ uvedla britská autorka. „A jak také ví každý, kdo měl někdy nějaký vztah, dá se každý příběh vidět ze dvou různých úhlů,“ dodala.

Hvězda Padesáti odstínů šedi se v Česku fotí s fanynkami!

10 nejlepších romantických filmů všech dob: Který z nich máte nejradši?