Úzkost a temné síly na desce Johna Fruscianta

ondrejbambas

Bývalý kytarista Red Hot Chili Peppers John Frusciante má za sebou kromě hraní se slavnou kapelou bohatou sólovou tvorbu. Jen v roce 2004 nahrál a vydal přes sedmdesát písní, z nichž většina patří k nadprůměrným. Nyní, tři roky po povedené desce The Empyrean, přichází s experimentální PBX Funicular Intaglio Zone. Album je to ale jak pro posluchače z jiné planety.

Už samotný název PBX Funicular Intaglio Zone (titul odkazuje k různým technickým a komunikačním systémům, které podle Fruscianta odpovídají způsobu jeho skládání) napovídá, že tahle deska bývalého a stále slavného kytaristy Red Hot Chili Peppers Johna Fruscianta nebude nic obyčejného.

Celé to začalo předloni, kdy Frusciante nahrál skladbu Walls & Doors, kombinující atmosféru 60. a 70. let se soudobými elektronickými postupy. „Popové já potkává to dobrodružnější,“ říká o náladě skladby sám muzikant. V podobném rozpoložení zůstal i při nahrávání EP Letur-Lefr a následné devítiskladbové aktuální desky. Rockové kořeny, nadšení a zručnost samozřejmě zůstávají, výrazné zalíbení ovšem našel John taktéž v drum´n´bassu a rychlém junglu a hip hopu.

http://www.youtube.com/watch?v=sIeQA7WSj3E

Frusciante nikdy neplatil za konzervativního skladatele, a i na jeho nejlepším albu Shadows Collide With People narazíme na hru s různými žánry a elektronikou. Na novince však jako by se v nápadech utápěl. Album bude jistě velice osobní, ale proniknout do Johnových psychedelických myšlenek není nic jednoduchého; z celého poslechu tak zbude spíš zmatený pocit než potěšení.

Jako kdyby John nedokázal zkrotit své zvrácené choutky a do svého dortu tentokrát přidal ingredience podle receptu pejska a kočičky. Rychlé tempo střídá pomalé, změť uměle vytvořených zvuků a transformovaných hlasů střídá zpěvákův příjemný vysoký vokál. Elektrická kytara jakožto ústřední nástroj zůstává, ve skladbách je ale PBX Funicular Intaglio Zonecítit úzkost a temné síly; zkuste třeba Sam, která graduje až do naštvaného metal drum´n´bassového finále.

Těžko říci, v jakém stavu se maestro právě nachází a jakým obdobím prochází. Jak v jednom rozhovoru prozradil blízký přítel Omar Rodriguez z kapely Mars Volta: „Na žádnou spolupráci s jasně daným vyústěním teď není připravený, žije jinak, má jinou filozofii.“

Uvidíme, jak dlouho tenhle jiný život Frusciantemu vydrží. Ukázat alespoň jednou za čas přístupnější tvář totiž rozhodně není na škodu.

John Frusciante – PBX Funicular Intaglio Zone
Vydavatelství: Record Collection
Celkový čas: 36:58
Seznam skladeb: Intro/Sabam, Hear Say, Bike, Ratiug, Guitar, Mistakes, Uprane, Sam, Sum, Ratiug (japonská verze), Walls and Doors (japonská verze)