V Austrálii byl nalezen vzkaz v láhvi z roku 1969

ČTK, mim

Australský otec a syn hledali autora padesát let starého vzkazu v láhvi, který našli na jižním pobřeží Austrálie. Paul Elliott australské veřejnoprávní stanici ABC řekl, že jeho devítiletý syn Jyah láhev našel na pláži na pobřeží státu Jižní Austrálie, kam se vydali rybařit.

Angličan Paul Gilmore napsal dopis v roce 1969 jako třináctiletý chlapec, když se plavil se svou rodinou na lodi z Británie do australské emigrace. Gilmore v dopise v láhvi žádal, aby mu případný nálezce vzkazu odepsal. Že se mu přání po půlstoletí vyplnilo, ještě neví.

Zase na moři

Jeho sestra Annie Crossland podle deníku The Guardian uvedla, že Gilmore je v současné době opět na moři, tentokrát v Baltském. „Je to úžasné a naprosto neuvěřitelné. Bude radostí bez sebe,“ prohlásila a dodala, že viděla, jak Paul psal dopisy a dával je do láhví. Hodil jich do oceánu asi šest, uvedla.

Také Paulův bratr David se domnívá, že vzkaz skutečně pochází od jeho sourozence. „Když se na ten dopis dívám, vidím, že je to bratrovo písmo. Samozřejmě byl o něco mladší,“ podotkl David, když mu stanice ABC dopis ukázala.

Podle Davida se otec rodiny rozhodl k emigraci do Austrálie v naději na lepší život. „Můj tatínek strávil spoustu zim prací pod širým nebem, stavěl domy, a doslechl se, že Austrálie je zemí nových příležitostí,“ vysvětlil. Rodina v listopadu 1969 nastoupila v britském přístavu Southampton na loď Fairstar, která pravidelně vozila do Austrálie emigranty, a o měsíc později dospěla do australského přístavu Freemantle, odkud pokračovala do Melbourne. Rodina Gilmorů žila v Austrálii do roku 1973 a pak se přestěhovala zpátky do Británie.

Co bylo v dopise

Gilmore ve vzkazu ze 17. listopadu 1969 napsal, že jeho rodina se rozhodla emigrovat z Británie do Austrálie, a udal také adresu na předměstí Melbourne, kam se Gilmoreovi měli nastěhovat.

Svou polohu anglický hoch definoval jako „1000 mil východně od Freemantlu“, města na západoaustralském pobřeží. Láhev byla nalezena na západním pobřeží Eyreova poloostrova, který je součástí státu Jižní Austrálie.

Jak se emigrovalo

 

V 60. letech minulého století emigrovaly do Austrálie statisíce Britů poté, co jim australská vláda začala finančně přispívat na zaplacení cesty. Děti cestovaly zdarma. Čtvrtina britských imigrantů se ale během pár let vrátila zpátky do své vlasti, když život v Austrálii nenaplnil jejich očekávání, napsala agentura AP.

Loni byl na písečné pláži v odlehlé oblasti Západní Austrálie objeven vůbec nejstarší vzkaz v láhvi. Rodina z australského města Perth ho našla téměř 132 let poté, co byl vhozen do moře z německé lodi v Indickém oceánu. Dopis byl součástí experimentu německé námořní observatoře, který se týkal námořních tras.