V hlavní roli komiks: Seznamte se s americkými hrdiny a padouchy

martinsvoboda

Avengeři boří kina, DC se chystá rovněž zaútočit. Komiksy tu s námi zkrátka ještě pěkných pár let budou a my bychom si v nich radši měli udělat pořádek. Kdo jsou největší američtí hrdinové a jejich protivníci?

5) Padouch: Doctor Doom

1962, Marvel

Victor von Doom, ano, to příjmení ho k tomu předurčovalo. Původně zatápěl Fantastické čtyřce, nakonec ale tenhle superpadouch schopný ovládat elektřinu přerostl původní komiks a v marveláckém univerzu stál proti takřka všem, proti kterým mohl. Především svým intelektem, díky němuž byl nebezpečnější než některé mnohem mocnější bytosti. Že jde o zásadní postavu dokazuje i fakt, že se stal inspirací pro největšího filmového padoucha všech dob, Darth Vadera ze Star Wars.

5) Hrdina: Kapitán Amerika

1941, Marvel

Vojenský experiment udělal z neduživého vojína Rogerse chloubu americké armády a později týmu Avengers. Kapitán to měl vždy těžké, protože jeho propagandistické a příliš patriotické jádro mu v moderních dobách bylo spíš na překážku, chlápek oblečený do americké vlajky byl zkrátka tak trochu k smíchu. Konečnou resuscitací pro něj byla moderní filmová podoba, která jeho patriotismu dodala mírně parodický a cynický nádech, čímž se stal snesitelným i pro širší publikum.

4) Padouch: Catwoman

1940, DC

Se Selinou Kyle to nikdy nebylo snadné. Někdy Batmanovi zatápěla, jindy stála na jeho straně a občas sama pořádně nevěděla, jestli je hodná, nebo zlá. Téhle sympatické mrše s devíti životy i tvářemi to ale mnohem víc sluší na straně záporáků. V komiksu se jí vždy vedlo dobře, ve filmu to bylo horší. Michelle Pfeiffer jí úspěšně vdechla život v Burtonově Batman se vrací, sólovka s Halle Berry ale skončila obrovským propadákem. Aktuální zpodobnění Annou Hathaway bylo přijato rozporuplně, pověst Kočičí ženy ale jistě přečká i to.

4) Hrdina: Wolverine

1974, Marvel

Vzrůstem nevysoký Kanaďan s vznětlivou povahou, nezničitelnými drápy a schopností samoléčení ve skutečnosti původně nepatřil k X-Menům, ačkoliv dnes je nezbytnou součástí jejich týmu. Původně se objevil v komiksech o Hulkovi a byl rovnou koncipován jako velká událost. Nakonec se jí opravdu stal a i díky filmovému podání Hugh Jackmana (který tak trochu zapomněl, že Wolverine by měl být velmi malý) se stal jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších hrdinů.

3) Padouch: Lex Luthor

1940, DC

Plešatý milionář se stal nejikoničtějším Supermanovým protivníkem, přestože (pokud se mu nepodaří nějaké dočasně zmocnit) nevládne žádnou superschopností. Vlastně právě tím tvořil vždy dokonalého Supermanova soupeře – nepříliš zdatný Luthor vyniká intelektem a chorou myslí bažící po co největší moci. Muž z oceli obdařený téměř božskou silou oproti tomu usiluje o obecné blaho, takže není divu, že tihle dva si neporozuměli. Ve světě filmu si ho spojujeme především s podáním Gena Hackmana v Donnerově klasice, kde byl ovšem poněkud komičtější než v samotném komiksu. Lexe Luthora rozhodně nepodceňujte. Brzy se nám připomene v podání Jesseho Eisenberga v duelu Batmana a Supermana.

3) Hrdina: Spider-Man

1962, Marvel

Newyorského teenagera Petera Parkera pokousal radioaktivní pavouk a zbytek jistě znáte. Spider-Man se odlišuje především uvolněnější a mladistvější energií, je to v podstatě ještě kluk, takže hrdina krom zachraňování světa řeší i domácí úkoly a trable se svojí holkou. Ve filmovém světě jde o zásadní postavu, protože Spider-Man spolu s X-Meny za začátku století rozpoutal současnou komiksovou mánii. Paradoxně hrdinu čeká již druhý reboot za krátkou dobu, s novou tváří (nejspíš Asy Butterfielda) se objeví po krachu čtvrtého dílu původní série s Tobey Maguirem a neúspěchem verze s Andrew Garfieldem v týmu Avengers.

2) Padouch: Magneto

1963, Marvel

Nejlepší padouši jsou vždycky ti ambivalentní. Své o tom ví Magneto, který vlastně jen usiluje o nezávislost mutantí rasy. Jeho metody jsou však… řekněme neortodoxní, takže ho tým X-Menů musí většinou krotit. Mocný mutant schopný ovládat myšlenkou veškeré kovy se dostal do širokého povědomí i díky zpodobnění Ianem McKellenem a nově Michaelem Fassbenderem v celovečerních filmech, kdy X-Men 2 a První třída patří mezi to nejlepší, co žánr nabízí. Magneto je tragická figura pronásledovaná svou minulostí i velkými sny, proto ho většinou čtenáři a diváci mají rádi, ačkoliv jeho činy to mnohdy dost ztěžují. 

2) Hrdina: Batman

1939, DC

Temný rytíř Gothamu, protiváha skautíkovského Supermana. Zakomplexovaný miliardář Bruce Wayne beroucí spravedlnost do vlastních rukou a bojující po nocích s kriminálníky. Batman nemá superschopnosti, ale zato vládne „crazy kombat skills“ a dolary na všemožná technická udělátka. Během své dlouhé historie se mu sice často dalo smát, seriálová verze ze šedesátých let a film s Georgem Clooneym jsou svou nemístností pověstné, kultovní sešity, filmy Tima Burtona a Christophera Nolana a vůbec pověst netopýřího muže však kvalitu nezapřou. 

1) Padouch: Joker

1940, DC

Nejde vymyslet lepšího záporáka, než je Joker. Všeho schopný maniak je dokonalým opakem temného Batmana a jeho anarchistická nevypočitatelnost z něj dělá nesnesitelně strašidelného a zábavného protivníka. Navíc měl štěstí na dvě vynikající filmová podání – jak Jack Nicholson, tak Heath Ledger mu každý po svém vdechli nezapomenutelnou inkarnaci. Ledgerovu smrt před premiérou provázely zvěsti, že ho temnost postavy pohltila a dovedla k sebevraždě, což je samozřejmě nesmysl, ale dokazuje to, jak silně Joker na diváky působí. 

1) Hrdina: Superman

1938, DC

No jo… kdo jiný. Clark Kent, Muž z oceli, Syn Kryptonu. Říkejte mu jak chcete, nakonec ale dojdeme k tomu, že je prostě Super. Nejslavnější americký hrdina (maskující se ve volném čase jako přitroublý novinář) měl vždycky trochu problém se svou nepřemožitelností – jak zaměstnat někoho, koho nejde pomalu ani ohnout vlas? Ve světě komiksu musel několikrát přicházet o své schopnosti, pak se objevil kryptonit, který jediný dokáže nejmocnějšího muže zranit. Nikdy ale porazit, alespoň ne na trvalo – přece jen je to Superman!

Témata:,