V Praze se půjde pochod za práva zvířat

mim

V sobotu 17. srpna se v Praze půjde velký pochod za práva zvířat nazvaný The Official Animal Rights March. Jak vám asi z názvu došlo, nejedná se o ryze českou akci. Kromě Prahy, která celosvětovou akci podpoří poprvé, proběhne událost současně v desítkách měst po celém světě včetně Londýna a New Yorku.

„Očekáváme kolem dvou tisíc lidí, ale myslím, že existuje mnohem větší potenciál,“ řekla webu Flowee.cz Tereza Vandrovcová, mluvčí organizace Otevři oči, která v České republice tuto akci zastřešuje.

Pochod začne 17. srpna v 11.30 hodin na Klárově, odkud se vydá přes Mánesův most a Staroměstské náměstí na horní část Václavského náměstí, kde bude zakončen proslovy zástupců organizací z oblasti ochrany zvířat. Úplný závěr proběhne v parku na Pankráci, kde na akci navážou Veganské hody s koncertem.

Příčina klimatické krize

„Na rozdíl od minulosti už bezpečně víme, že zvířata jsou citliví a inteligentní tvorové. Jejich zabíjení a konzumace přitom již dnes nepředstavuje evoluční výhodu. Živočišná výroba je naopak jednou z příčin klimatické krize a obrací se proti nám samotným. Jde o pouhý zvyk a tradici, kterou je možné překonat, podobně jako jsme překonali otroctví nebo potlačování ženských práv,“ řekla dále Vandrovcová.

Cílem pochodu je vyjádření nesouhlasu s násilím na zvířatech a upozornění na nedostatečnou legislativu týkající se týrání. „Náš spolek denně obdrží průměrně kolem pěti až deseti nových případů týrání zvířat. Kvůli současné legislativě ovšem není možné pachatele těchto zrůdných činů efektivním způsobem postihovat. Novelu, která tento stav měla změnit, však ústavněprávní výbor nedávno zcela ‚vykostil‘, když ponechal výše trestních sazeb na stávající, zcela nedostatečné úrovni,“ uvedla Tereza Plicka, předsedkyně organizace Hlas zvířat.