Valentýnské téma: Pohlídejte si svoje koule!

Redakce

Už několik dní je na světě aplikace pro chytré telefony, která se jmenuje Hlídač koulí.

Nejedná se samozřejmě o nic sprostého, naopak, Hlídač koulí je praktický pomocník pro prevenci rakoviny varlat, což je nejčastější nádorové onemocnění mužů mezi 20 a 34 lety. A proč si takové téma nepřipomenout zrovna při svátku zamilovaných? Ostatně v několika případech přišly na problém v oblasti varlat partnerky nemocných mužů.

Co aplikace nabízí?

Hlídač koulí především funguje jako speciální "budík"; jednou za měsíc připomene samovyšetření varlat, které je v rámci prevence onemocnění velmi důležité. Dále nabízí instruktážní video, odborné informace o nemoci a interaktivní mapu onkologických center. Aplikace je zadarmo a stáhnout si ji mohou přes google play i app store jak majitelé telefonu s androidem, tak applisti.

Za celým projektem stojí Honza Trnka, zakladatel sdružení Bumbaris Paris, které proti rakovině varlat bojuje. Sám Trnka nemocí jako osmadvacetiletý muž prošel, a proto se rozhodl, že se bude angažovat v osvětě a prevenci onemocnění.

Jak na webu rakovinavarlat.cz podotýká onkolog Luboš Petruželka, pokud se karcinom varlat neléčí, většina jeho typů se rychle šíří. Nádor pak proniká do lymfatických uzlin a dalších orgánů. (sli)