Streep řekla, že ji šokovalo chování osoby, která „se uchází o nejvyšší funkci v zemi“. „Když jsem to viděla, zlomilo mi to srdce. Nedokážu na to zapomenout, protože to nebyl film, ale skutečný život. Tendence ponížit někoho na veřejnosti v případě, kdy to udělá někdo, kdo má moc, se promítne do života všech, protože je to jako povolit ostatním, aby činili totéž,“ řekla sedmašedesátiletá herečka.

„Všichni prohrajeme, jestliže mocní lidé zneužijí své postavení k zastrašování ostatních,“ dodala.

Trump v telefonickém ranním rozhovoru s The New York Times prohlásil, že ho kritika liberálů „nepřekvapuje“. „Nikdy jsem nikoho nezesměšňoval,“ řekl.

Projev Streep prý neviděl, ale označil herečku za „milovnici Hillary“, tedy jeho demokratické soupeřky v loňských volbách Hillary Clinton. Vrátil se pak k tématu znovu na Twitteru, kde Streep, která je držitelkou tří Oscarů, označil za přeceňovanou herečkou.

„Meryl Streep, jedna z nejvíce přeceňovaných hereček v Hollywoodu, mě nezná, ale útočila na mě včera (v neděli) večer na Zlatých glóbech. Je to poskok Hillary, která pořádně prohrála,“ napsal.

V narážce na Trumpovy výroky k cizincům Streep dále prohlásila, že „Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moci dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění,“ řekla herečka, jejíž projev mnozí poslouchali se slzami v očích, ale další se ošívali.

Na Trumpův plán stavění zdi v obraně proti imigrantům reagovala také Francouzka Isabelle Huppert, která dostala cenu za herecký výkon v thrilleru Paula Verhoevena Elle. Poděkovala zahraničním novinářům, kteří o Zlatých glóbech rozhodují, za to, že ji ocenili za „francouzský film, jejž nizozemský režisér natočil v USA“.

„V tomto sále jsou lidé z celého světa, z Číny, Ameriky, z Evropy. Nečekejte od filmu, že bude stavět na hranicích zdi,“ řekla Huppert.

Na výroky Streep reagovalo mnoho jejích kolegů na Twitteru. Režisér Michael Moore napsal, že to byla „dojemná chvíle, jaké se v televizi vidí zřídka“.

Herečka Juliette Lewis napsala: „Meryl Streep říká všechno, co je potřeba, důrazně a elegantně“.

Film Kytice má nový obraz a zvuk a může znovu do kin

Udílení filmových cen Zlatý glóbus ovládl muzikál La La Land