Vánoční desky mainstreamových umělců. Kterou máte nejradši?

David Šohaj

Vánoce jsou v západní kultuře bezpochyby svátkem číslo jedna. Kromě náboženské a kulturní tradice tak pochopitelně mají i obrovský obchodní potenciál, kterého všichni možní a nemožní producenti čehokoliv s chutí využívají už řadu desetiletí. Výjimkou samozřejmě není ani hudební průmysl. A ne, opravdu už nemůže být řeč jen o tradičních koledách (i když ty jsou tady taky). Možná jste o tom dosud neměli ani tušení, ale speciální vánoční desku má na svém kontě celá řada světových umělců z hlavního proudu. Nechybí třeba ani Justin Bieber nebo Mariah Carey. Tak co? Pustíte si letos na Štědrý večer něco současnějšího?

Elvis Presley – Blue Christmas (1992)

Během své kariéry nahrál fenomenálníl král rokenrolu hned několik vánočních tematických písní. V roce 1992 pak všech těchto osm skladeb vyšlo na jedné kompilaci – Blue Christmas. Přestože celková stopáž alba jen sotva přesahuje sedmnáct minut, každoročně mu vzrostou prodejní čísla. Pochopitelně právě během adventního období. Elvis je zkrátka pořád králem. Nechybí tady ani všudypřítomná interpretace Tiché noci, která je v králově podání opravdu originální. Všechny písně pochází z let 1957 až 1971, přehnané moderny se tedy na druhou stranu bát taky nemusíte. Na všech obsažených písních Elvise doprovází také vokální kapela The Jordanaires.

Justin Bieber – Under the Mistletoe (2011)

Své debutové album My World 2.0 vydal v roce 2010. Hned o rok později ho následovala právě tahle vánoční kompilace. Nechybí tady ani hosté jako Usher nebo trochu překvapivě rapper Busta Rhymes. Takovou kombinace byste na vánočním albu nejspíš nečekali. Nechybí tu ani vánoční duet s Mariah Carey; samozřejmě se jedná o naprostou klasiku All I Want For Christmas Is You. A Tichá noc (tedy Silent Night) taky nemůže chybět. Na vánoční album si deska navíc vedla zatraceně dobře. Hned v prvním týdnu se jí prodalo více než 200 tisíc kopií. Tím se album dostalo hned na první místo žebříčku Billboard 200. Takový úspěch byl na sváteční album relativně nového umělce opravdu úctyhodný.

Mariah Carey – Merry Christmas (2004)

Nejspíš jedno z nejznámějších vánočních alb v moderní historii vůbec. Mariah Carey na ní představila deset písní plus řadu bonusových skladeb. Právě tady se poprvé objevila její vánoční hymna All I Want For Christmas Is You. A jednalo se o instantní úspěch. Neuvěřitelný rozsah této zpěvačky je přesně tím, co i klasickým svátečním písním dodá moderní nádech. Tyhle skladby jsou dobře známé i v tuzemských končinách. I letos určitě klip na některou ze skladeb uvidíme i v tuzemských televizích. V důsledku se jedná o jedno z nejúspěšnějších alb zpěvaččiny kariéry.

Taylor Swift – The Taylor Swift Holiday Collection (2007)

Country popová senzace Taylor Swift vydala své vánoční EP hned v roce 2007. Jelikož se jedná o album krátkého formátu, obsahuje jen šest písní. Taylor na něm přezpívala zlidovělé klasiky jako Tichá noc nebo Bílé Vánoce. Taylor se od té doby stala hudební hvězdou první velikosti, její vánoční projekt ale dodnes tvoří zvláštní součást její diskografie. Její silný hlas a vytříbený smysl pro intonaci se ke klasickým skladbám skvěle hodí a my určitě doporučujeme poslech u vánočního stromečku.