Varování: Posloucháte už vánoční koledy? Může vás to psychicky poznamenat

Pavla Gabrhelíková

Dušičky za námi a už pomalu začínáme cítit hustý kouř silvestrovských rachejtlí z hlučných půlnočních ohňostrojů. Což znamená jediné: Ať už to chcete, nebo ne, nezadržitelně se blíží čas Vánoc.

Ulice i obchodní domy začínají pomalu zdobit nejroztodivnější blikající zhůvěřilosti. Reklamy na krémy do vagíny, léky a brambůrky se pomalu překlápějí v poutače dětské pozornosti a rodičovské inspirace pro vánoční dárky a v hračkářstvích to za chvíli bude boj o nejatraktivnější hračky a holý život.

Mnoho lidí (asi víc, než byste si mysleli) taky věří, že listopad je ideální čas pro pouštění vánočních koled. Nicméně psychologové potvrzují, že zahájení poslechu vánočních hitů může mít fatální dopad na naše duševní zdraví. Mluvíme zejména o těch, kteří pracují v obchodech.

Klinická psycholožka Linda Blair v rozhovoru pro Sky News říká, že přílišný poslech koled vás může odrovnat natolik, že se nebudete moct soustředit na nic jiného. A proto by je měli majitelé obchodů co nejdřív vypnout a pustit až těsně před svátky. „Veškerou svoji energii pak soustředíte na to snažit se nevnímat hudbu, kterou slyšíte,“ doplňuje Blair. Ale nejenom lidi v obchodech jsou v ohrožení.

Victoria Williamson PhD, která vede výzkum psychologie hudby u Goldsmiths a zkoumá její vliv na člověka tvrdí, že vás přílišný poslech koled může skutečně zničit. V rozhovoru pro NBC News uvedla, že častý poslech na vás může mít prokazatelný psychologický dopad. Tvrdí, že: “Existuje vztah člověka k hudbě, který můžeme připodobnit k písmenu U. Něco, co máme rádi, slyšíme tak strašně často, že to nakonec začneme nenávidět.“

Jednoduše řešeno: Slyšíme koledy, líbí se nám. Pak jsme z nich úplně totálně nadšení, až se to začne přetáčet do naprostého znechucení. Takže pokud se už teď budete zahlcovat poslechem vánočních songů, v prosinci je taky dost možné, že budete celé Vánoce nejvíc hejtovat. Takže pr.