Ve Spojených státech padl obří jackpot 1,537 miliardy dolarů

ČTK, mim

V americké sázkové hře Mega Millions padl jackpot s obří výhrou 1,537 miliardy dolarů (34,8 miliardy korun). Podle agentury AP se jedná o druhou nejvyšší loterijní výhru ve Spojených státech. Původní odhad výhry byl 1,6 miliardy dolarů, což by znamenalo vůbec nejvyšší částku v dějinách. Účast ve hře vyjde pouze na dva dolary (asi 45 korun), ale šance vyhrát jackpot v této loterii je jedna ku 302,5 milionu.

Tiket se šesti šťastnými čísly, který byl vylosován v úterý večer, si zakoupil sázející v Jižní Karolíně. Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou hodnotu díky tomu, že od konce července se nikdo do vítězných šesti čísel nestrefil. Jméno vítěze se možná veřejnost nikdy nedozví, jelikož Jižní Karolína patří k několika málo americkým státům, kde výherci smějí zůstat v anonymitě.

Zatím nejvyšší výhra v loterii z ledna 2016 činí podle amerických médií 1,586 miliardy dolarů, kterou si v sázkové hře Powerball rozdělili tři výherci. Taženými čísly v úterním slosování loterie Mega Millions byla 5, 28, 62, 65, 70 a rovněž číslo 5, které padlo jako takzvané Megaball číslo.

Výherce celou výhru nedostane. Pokud si zvolí – jako většina vítězů – výplatu v hotovosti, odevzdá bernímu úřadu skoro polovinu částky. Pokud peníze uloží na účet, bude daňový odpočet o něco nižší. Příštích několik desetiletí pak bude dostávat pravidelnou rentu.