Ve Varech zvítězil historický film Křižáček, Křišťálový globus zůstává v Česku poprvé po 15 letech

Režisér Václav Kadrnka se může radovat. Jeho historická road movie ve Varech zabodovala natolik, že vyhrála celou hlavní soutěž Mezinárodního filmového festivalu. Poslední český film, který Křišťálový globus získal, byl Rok ďábla v roce 2002.

Tato soutěž již byla ukončena.

Historický snímek s Karlem Rodenem v hlavní roli vypráví příběh rytíře, který hledá svého synka a vznikl na základě málo známé básně Jaroslava Vrchlického.

Nejlepším režisérem se stal Slovák Peter Bebjak za snímek podle skutečné události Čára, nejlepšími herečkami pak Eliane Umuhire a Jowita Budnik za film Ptáci zpívají v Kigali o rwandské uprchlici, kterou zachrání polská vědkyně.

Zvláštní cenu poroty ukořistil snímek Chlapi nepláčou, líčící společnou psychoterapii válečných veteránů z různých zemí bývalé Jugoslávie. Zvláštní uznání poroty sipak vysloužily filmy Breaking News a Drobné si nechte.

Nejlepším dokumentem je španělský počin Spousta dětí, opice a zámek, v soutěži Na východ od Západu bodoval ruský kus Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku.

Čestné ceny prezidenta festivalu si převzali režisér Václav Vorlíček a herec Jeremy Renner.

Kdo zářil a kdo to nezvládl? Filmové Vary jsou u konce, mrkněte na verdikt módní policie

Michaela hejtuje: Reportáž z návštěvy Karlových Varů. VIDEA