Věděli jste, že Amy z Teorie Velkého třesku má české kořeny?

mim

Věděli jste, že herečka a vědkyně Mayim Bialik, která ztvárňuje neurobioložku Amy Farrah Fowller Cooper v seriálu Teorie velkého třesku, má české kořeny? V tomto článku se o ní dozvíte pár zajímavostí.

Doktorátem z neurobiologie se herečka pyšní nejen v tomto legendárním seriálu, ale i v reálném životě. Neurobiologii vystudovala stejně jako její postava Amy na univerzitě v Los Angeles a věnuje se jí doposud, pokud zrovna nenatáčí nejnovější epizody Teorie velkého třesku.

Československá střeva

Díky tomu je to právě Mayim, která pomáhá kontrolovat správnost faktů ve scénářích odbornému poradci, profesoru Davidu Saltzbergovi, který se specializuje na fyziku a astronomii a působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. „Vždy sebou na zkouškách trhnu, když je ve scénáři něco špatně. Studovala jsem totiž nejen neurobiologii, ale také chemii, biologii, anatomii a fyziku, takže opravdu vím, když je něco špatně. Snažila jsem se to zpočátku držet v sobě, ale moc mi to nešlo. Jako třeba když Amy učila Sheldona po Skypu, jak si udělat masáž. Ve scénáři byl ale chybně popsán daný sval, a ačkoli to ani nebyla moje replika, nešlo mi to ignorovat. Byla jsem v tu chvíli vlastně jako Sheldon, možná jsem měla i ten jeho tik. Producent Chuck se začal smát a řekl: Je tam něco špatně? Pokud ano, mohla bys to opravit, prosím?‘ Hrozně se mi ulevilo a od té doby ráda pomáhám,“ směje se herečka, jejíž prarodiče jsou emigranti z tehdejšího Československa, Polska a Maďarska.

I proto jsou občas do seriálu zaneseny vtipy vztahující se k České republice. Poprvé nemocný Sheldon vzpomínal na dobu, kdy coby geniální teenager působil jako hostující profesor na německém Heidelberském institutu. Nesedla mu tamní strava a prohlásil, že výsledkem byl blitzkrieg, kde jeho střeva hrála roli Československa.

V šesté řadě seriálu Sheldon zpívá koledu Good King Wenceslas založenou na příběhu o svatém Václavovi, jehož tedy Cooper a jeho přátelé vyslovují jako „svatý Váklav“. Naposledy Sheldon přirovnal rozpad vztahu s Amy k rozpadu Československa. „Chápete to? Čekali byste, že si Česko bude chtít udržet to, co má, protože už není nejmladší,“ kroutil hlavou Sheldon.

Něco víc o Mayim

„Jsem totální geek. Miluju náš seriál. Je to sice až neuvěřitelné, ale  jsem vlastně jediná, kdo z nás opravdu čte komiksy i v reálu, kdo chodí do komiksových obchodů, miluje sci-fi a všechno okolo. Jenom já z nás všech jsem blázen do Comic-Conu a tak,“ dodává herečka, která byla za roli Amy čtyřikrát nominovaná na prestižní cenu Emmy.

Mayim začínala jako dětská herečka a zahrála si také v seriálu Kvítko. Vyznává „moderně ortodoxní“ judaismus, je vegankou a považuje se za feministku. Je rozvedená a má dva syny.

Seriál Teorie Velkého třesku můžete sledovat každé pondělí ve 20:45 na Prima COOL.