Věděli jste, že je v Číně kopie města Hallstatt? Čím je toto místo tak výjimečné, že si v Číně udělali vlastní?

Lucie Bryndová

Čína je svými kopiemi proslulá. A to nejen zdařilými fejky světových značek. Číňanům se už podařilo zkopírovat ledacos. Vyšší level jsou celá města. Ale ani těch se nebojí. Kromě Paříže a Florencie tady najdete od roku 2012 třeba rakouské městečko Hallstatt. Nachází se u jihočínského města Chuej-čou v provincii Kuang-tung. A proč zrovna Hallstatt?

Pravý Hallstatt je turisticky oblíbené malebné městečko nacházející na břehu jezera v oblasti Solné komory a je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Každoročně sem jezdí turisté načerpat energii, nadýchat se čerstvého vzduchu a nasát výjimečnou atmosféru, která z tohoto místa doslova čiší. Návštěvníky sem láká také solný důl Salzwelten a vyhlídka Skywalk, odkud je na celé město a jeho široké okolí neuvěřitelný výhled.

Snový charakter pak místu dodává fakt, že leží vtěsnané mezi horami a některé domy jsou částečně postaveny na kůlech zapuštěných v jezeře. Tvoří ho jediná ulice, malé tržiště a pár uzoučkých uliček mezi jednotlivými domy. Kromě několika kostelů se pyšní třeba kostnicí z 16. století, ve které je uloženo několik set lebek, z nichž je většina zdobena malbami.

Dokonalá replika

Značné množství turistů sem jezdí také z Číny a proto, že si toto místo velmi oblíbili, napadlo čínské developery vytvořit takové krásné místo i u sebe. Okopírovali ho opravdu do posledního detailu. Kromě typických místních budov najdete v čínském Hallstatt obchody s rakouským zbožím, pivnice, promenádu nebo vodotrysk. Nechybí ani Hallstattské jezero, které je sice o trochu menší, ale je i přesto zaujímá plochu 170 tisíc metrů čtverečních.

Replika města je určena hlavně pro zámožné Číňany. Historické centrum města je totiž obklopeno vilami a řadovkami, které slibují luxusní bydlení. Ze samotné realizace města se ale v Rakousku až tak moc neradovali. O tomto nápadu se jim nikdo nezmínil. Nikdo se nezeptal majitelů hotelu a dalších budov, které byly do detailu zkopírovány, jestli s nápadem souhlasí.

Prozradili se sami

O záměru čínské stavební společnosti se dozvěděli v Hallstatt rok před dokončením kopie úplnou náhodou. A to ve chvíli, kdy vzbudili v místních podezření zaměstnanci developerské firmy, kteří si pořizovali až příliš detailní fotodokumentaci. Po krátké době zjistili, co se chystá, a byli v šoku.

Z kopie nejsou paradoxně nadšeni ani Číňané. Mají sice krásné městečko na dosah, ale rozdíl mezi podnebím a čistotou ovzduší je proti rakouskému Hallstatt markantní. Čínská kopie, která se nachází neustále pod smogovou pokličkou, je pro smích. Právě zejména díky čerstvému čistému vzduchu do Hallstatt lidé jezdí. Dalším čínským minusem je také výhled do okolí. V Rakousku si užívají návštěvníci pohledu na hory se zasněženými vrcholky, zatímco v Číně se mohou kochat akorát tak pohledem na sídliště zalité smogem.

Přestože tedy Číňani místo vystavěli hlavně pro zámožné podnikatele a obchodníky za účelem bydlení, nikdo se tam moc nehrne. V okolí bydlí hlavně lidé s nízkým příjmem a bohatí Číňané do smogového městečka nejezdí. Zajímají se o něj jen turisté. Bude tak ze zkopírovaného Hallstatt za chvíli město duchů?