Velký skok pro 3D animaci


Přesně týden poté, co měl film Cesta na Měsíc 3D premiéru v pražském IMAXu, vstoupí první animovaný snímek vytvořený výhradně v 3D technologii i do ostatních českých kin. Od 15. ledna si diváci vůbec poprvé užívají trojrozměrných efektů i v klasických biografech, kde dostanou ke vstupence papírové 3D brýle.

Svět vidí divák prostřednictvím hlavních hrdinů v muší perspektivě. Trojrozměrná animace pod vedením Philippea Tailleze je úchvatná především v situacích, kdy má divák pocit, že muší hrdinové vylétávají z plátna, a má tendenci se po létajícím hmyzu ohnat. Okouzlující je hned na začátku filmu vážka, která si svými ladnými pohyby sedne divákovi skoro na špičku nosu, a téměř závrať publikum pociťuje ve chvílích, kdy spolu s mušími hrdiny prolétá šílenou rychlostí potrubím nebo kličkuje mezi stébly trávy v makro záběrech.

Píše se rok 1969 a NASA vysílá do vesmíru raketoplán Apollo 11, na jehož palubě se schovávají i tři muší uličníci – dobrodruh a snílek Nat, jeho kamarád I.Q., který je mozkem výpravy, a Cvalda, jenž způsobuje většinu problémů vinou své chorobné žravosti. Spolu s kosmonauty Armstrongem, Aldrinem a Collinsem se podívají na Měsíc a prožijí své první velké dobrodružství.

Skvělá animace, plochý scénář
Animace je nejdotaženější v záběrech, kdy vesmírná loď důstojně proplouvá mezi hvězdami a kdy sledujeme realisticky zpracovaný povrch Měsíce, první kroky pozemšťanů i jejich stopy v prachu. Nezapomenutelný a vtipně odkazující je tanec ve stavu beztíže, kdy muší kamarádi předvádějí synchronizované pohyby za doprovodu Straussova valčíku. Okouzlení z trojrozměrné animace ale kazí příliš plochý scénář, který ze zajímavého nápadu s hmyzím zásahem do prvního přistání na Měsíci nedokázal vytěžit víc. Dialogy jsou až dětinsky prosté a nepřirozené, humor je chabý a gagy se často neúnosně opakují, například omdlévání maminky Nata.

Zatímco dětský divák se bude bavit nad prvoplánovými vtipy, jeho rodiče si v kině pravděpodobně prožijí nudu. A nezachrání to ani vedlejší dějová linie se závistivými sovětskými mouchami, které se snaží překazit Američanům jejich prvenství v přistání na Měsíci. Narážky na studenou válku ti nejmenší nepochopí a dospělé spíše znechutí do extrémů vyhnané karikatury zlého a despotického generála Pupčeva a odpudivých špionů s ruským akcentem v čele s omezeným a násilnickým Igorem, kteří se marně snaží škodit veskrze dobrým a schopným Američanům.

Režisér Ben Stassen, který se doposud věnoval krátkým a dokumentárním filmům určeným pro 3D kina, se jako první rozhodl natočit v této technologii celovečerní animovaný snímek. Dřívější 3D filmy jako Polární expres, Robinsonovi nebo Beowulf vznikaly původně vždy jako dvojrozměrné a teprve zpětně se převáděly do 3D formátu. Jakkoli Cesta na Měsíc 3D pokulhává po dramaturgické stránce, Stassenově belgické společnosti nWave Pictures se nedá upřít světový primát v uvedení průkopnického kompletně trojrozměrného filmu.

Cesta na Měsíc 3D (Fly Me to the Moon)
Belgie, 2008, český dabing
Hrají: Trevor Gagnon (Martin Sucharda), Philip Bolden (Adam Mišík), David Gore (Michal Mařík), Christopher Lloyd (Zdeněk Hess), režie Ben Stassen
Premiéra v ČR 15. ledna 2009