Velociraptor! je nejlepší deska Kasabian

Jiri-Vanek

Britští Kasabian, jedna z nejdůležitějších kapel britské indie scény posledního desetiletí, přicházejí se čtvrtou deskou Velociraptor! Jedenáct pečlivě vyprodukovaných chytlavých písniček tvoří dosud nejsilnější nahrávku Kasabian. Hudebně navazuje na to nejlepší, co britské ostrovy nabídly v šedesátých letech.

Po vydání druhé desky Empire vypadali Kasabian jako indie kapela, kterých je v Británii dvanáct do tuctu; pár hitů na debutu (L.S.F., Club Foot) rozpaky z druhého CD nevyvážilo. Jenže Kasabian nehodili flintu do žita a v roce 2009 přišli s vynikajícím a veleúspěšným albem West Ryder Pauper Lunatic Asylum, díky kterému se stali ikonami britské nezávislé scény.

Kasabian na West Ryded Pauper Lunatic Asylum

Kořeny Kasabian zůstaly na nové nahrávce samozřejmě stejné, vyrůstají z psychedelie šedesátých a sedmdesátých let. Na Velociraptoru! se ale výrazně ubralo elektroniky; místo všelijakých syntetických zvuků připravil Sergio Pizzorno, kytarista Kasabian, který měl na starosti produkci desky, velkolepé orchestrální aranže, v nichž se mísí rozjásanost nejlepších nahrávek The Beatles s náladou spaghetti westernů a orientálními motivy.

Na Velociraptoru se Kasabian nejvíc daří v pomalejších tempech, což dokazují dvě nejsilnější skladby La Fée Verte (kterou pravověrní příznivci Kasabian znají už z loňského roku v jiné aranži ze soundtracku k filmu London Boulevard) a tureckými motivy nasáklá Acid Turkissh Bath (Shelter From The Storm), jež by se neztratila ani na Screamadelice od Primal Scream.

http://www.youtube.com/watch?v=gnOhQ8YDFVI

Výborně dopadly i rychlejší první singl Days Are Forgotten nebo ravová Switchblade Smiles. Asi nejsvižnější skladba desky, titulní Velociraptor!, může svou jednoduchostí trochu nudit, její místo na desce je ale přirozené: logicky rozděluje první (popovější) a druhou (elektroničtější) část desky.

Navazovat na tak mimořádnou nahrávku, jakou bylo West Ryder Pauper Lunatic Asylum, muselo být neobyčejně obtížné. Kasabian se to ale povedlo skvěle a v mnoha ohledech předchozí desku ještě překonali.

Kasabian – Velociraptor!
Celkový čas: 50:37
Vydavatelství:
Sony Music
Skladby: Let’s Roll Just Like We Used To, Days Are Forgotten, Goodbye Kiss, La Fée Verte, Velociraptor!, Acid Turkish Bath (Shelter From the Storm), I Hear Voices, Re-wired, Man of Simple Pleasures, Switchblade Smiles, Neon Noon

Témata:,