Veřejní nepřátelé v kině nestřílejí naprázdno

Stefan-Titka

I třicátá léta měla své celebrity. Mezi největší patřil bezesporu Veřejný nepřítel č. 1, jak jej označil zakladatel FBI J. Edgar Hoover – John Herbert Dillinger. Na jedné straně elegantně a mazaně provedené bankovní loupeže, na druhé nekompromisní střety s policií, po kterých zůstávaly tratoliště krve. Dvakrát ho zadrželi a postavili před spravedlnost, dvakrát se mu podařilo utéct z vězení. Není tedy divu, že látka stále nepřestává filmaře fascinovat.

S legendou americké kriminalistiky se ve filmu Veřejní nepřátelé tentokrát vypořádávají režisér Michael Mann (Collateral, Miami Vice) a Johnny Depp v postavě Johna Dillingera. Gangsterský film se obvykle spojuje s klasickou filmařinou – je to součást kouzla, kdy na vás dýchne to pravé retro, které vás přenese v čase. Také je to mimochodem jeden z důvodů, proč se v moderní klipové éře tento žánr už tolik nenosí. Asi největší obavy proto od začátku nového projektu vzbuzovala vizuální stránka, kterou Michael Mann znovu podřídil svému Collateralem objevenému natáčení na digitál.

Akční scény skoro jako z války
Dobrá zpráva je, že specifická kamera, kvůli které obraz občas vypadá amatérsky, detaily křičí přezrněností a na některých místech trpí přepálením, není úplně mimo – Mann dokázal svou manýru ukočírovat. Někdy sice hůře pracuje s filmovým prostorem a divákovi neusnadňuje orientaci v mnohdy jen letmo načrtnutých postavách, ale jindy právě tato skutečnost podporuje sugestivní a mannovsky syrové akční scény. Ty připomínají skoro až válečné filmy (např. přestřelka před bankou). Pohledy přes rameno, fyzická blízkost kamery – člověk jako by sledoval práci štábu dokumentaristů v ulicích Chicaga třicátých let.

Podívejte se na trailer k filmu Veřejní nepřátelé

http://www.youtube.com/watch?v=-BawY4gjAdM

Dobře zvládnuté jsou i reálie; od typově přesného hereckého obsazení, výpravy, po kostýmy i dějové zvraty, které kopírují historii často dost věrně (jen málo věcí ve filmu nevychází ze skutečných událostí, i když mohou působit jako přitažené za vlasy). Větší autorskou licenci si Mann dovolil snad jen s postavou Billie Frechette (oscarová „Edith“ Marion Cotillard), kterou zneužívá do romantické linie filmu a přikládá jí možná až přílišnou váhu ve vztahu k Dillingerovi. Kdyby Mann posílil spíše vztah Dillingera a jeho pronásledovatele Melvina Purvise (Christian Bale), nebylo by to na škodu. Tady má režisér oproti Nelítostnému souboji ještě rezervy. V neposlední řadě je tu Johnny Depp, který se osvobozuje ze spárů výrazných makeupů a dává pocítit, zejména v závěrečných pasážích filmu, že je opravdovou hereckou špičkou.

Veřejní nepřátelé sice nemají šmrnc Kmotra nebo Neúplatných, neškodila by možná o něco kratší stopáž, ale stejně je malý zázrak, že to s mannovskou poetikou celé funguje tak dobře.

Veřejní nepřátelé
USA, 2009,  české titulky
Režie: Michael Mann

Hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Billy Crudup, Marion Cotillard
Premiéra v ČR: 9. července 2009