Ví vaše kočka, že jste ji zachránili?

Pavla Gabrhelíková

Pokud máte kočku z útulku, jistě se na ni někdy díváte, jak do sebe souká drahou konzervu, kadí vedle bedničky a rozvaluje se uprostřed postele, a říkáte si: Ví vůbec, jaké má štěstí?

Podle vědeckých výzkumů ví. Kočky mají docela dobrou paměť. Magazín Animal planet vysvětuje, že si pamatují různé okamžiky svého života, ale nedokáží si je vybavit stejným způsobem jako člověk. Pokud má z minulosti nějaké trauma, může trpět úzkostmi nebo fóbiemi. Jakmile je ale v nové, milující rodině, pozná, že je něco jinak a stresu se pomalu zbavuje.

Stejně jako si pamatuje to zlé, ví i o tom dobrém! Jestli jste někdy měli kočku od kotěte a ta nikdy nezažila nic špatného, je na ní jasně vidět, že bez obav miluje lidi, ráda baští a neleká se, když vám náhodou spadne na zem hrnec.

Mazlí se

Kočka za vámi nepřijde se slovy díků. Ale to, že je vám vděčná za to, jaký vede život, vám dokáže dát najevo mazlením, vrněním a strkáním svého zadku do vašeho obličeje.

Studie taky prokázaly, že kočka si pro svého oblíbeného člověka vymyslí i specifické mňoukání. Používá ho, když od něj chce dostat to, co chce. Není to snad dostatečné znamení, že se cítí v bezpečí a milovaná?