VIDEO: 2000 let vývoje podprsenky

Redakce

Některé ženy ji nesnáší, v minulosti se i pálily jako symbol útlaku ženských práv, jiné bez ní zas nedají ani ránu. Podprsenka, výsostně ženská část šatníku, budí zkrátka vášně u žen i u mužů. Jak se tenhle kousek vyvíjel, než se z něj stalo to, co máte právě na sobě?

Zkoumá se to těžko, protože tkaniny se příliš dlouho nedochovají, ale podle všeho už některé germánské ženy před 5000 lety podpíraly svá ňadra pruhem ze zvířecích kůží. Ve videu vidíte i pruh látky, kterým si prsa stahovaly starověké Řekyně a Římanky.

Tehdy se velká ňadra moc nenosila. Toho jste si mohli všimnout i na antických sochách, které představují přirozenější ideál krásy, než dnešních 90-60-90.

V Římě mu říkali prsní stuha – fascia mamillaris (ang. The Mamillare). Už ve 13.-14. století se objevují zmínky o korzetu na anglickém královském dvoře, a přestože jejich účel se v průběhu staletí měnil, vydržely korzety v módě až do 18. století a dnes se znovu vrací na výsluní.

Někdy korzety stahovaly pas a vytvářely tvar přesýpacích hodin, jindy zas zplošťovaly prsa, někdy sahaly až na stehna a v 17. století ho ve snaze dosáhnout vosího pasu nosili dokonce i muži. V roce 1913 se mladá Mary Phelps Jakob chystá večer do společnosti a nechce se jí do korzetu….

Vyrobí si proto lehkou a pohodlnou podprsenku ze dvou kapesníčků a stuhy a její vynález vzbudí mezi kamarádkami takový ohlas, že si jej o rok později nechá patentovat. Ve videu vidíte i podprsenku z 20. let, kdy byla in chlapecká postava a ňadra bylo třeba spíš zamaskovat.

Po válce a letech nedostatku se pak ženské křivky zase vracejí na výsluní. 30. léta přinášejí vynález kostic, které podporují a tvarují prsa, a dokonce v několika případech dokázaly odrazit i kulku a zachránily tak své nositelce život.

Světlo světa spatří i podprsenka, která má špičaté košíčky. Znovu je pak proslavila v 90. letech Madonna v modelu od J. P. Gaultiera.

Květinové děti 60. let touží po svobodě, a to i pro prsa. Proto se nosí průhledné nepodšité košíčky bez kostic. 70. léta přicházejí s podprsenkou s uměle vztyčenými bradavkami, které se rýsují pod oblečením.

I ty se zkusily znovu dostat do módního světa v jedné z nedávných kolekcí Victoria´s Secret, ale neúspěšně. Sedmdesátky přinášejí i první podprsenky uzpůsobené na sport.

V 90. letech se objevuje Wonderbra, která ňadra zvedá a tlačí k sobě, vytváří tzv. push up efekt. Na reklamním billboardu září mladá Eva Herzigová a způsobuje spoustu dopravních nehod, když se s naducaným dekoltem a nevinným výrazem ptá: Bože, tohle všechno je pro mě?

Přelom tisíciletí přináší nové technologie a samodržící podprsenku bez ramínek, která se jednoduše přilepí na kůži, nebo paměťovou pěnu, která se vytvaruje přesně podle ňader nositelky a navíc umí regulovat teplotu.

A co nás čeká v budoucnosti? To lze jen těžko odhadnout.

Jak velký máte penis? Prozradí to o vás vaše znamení

Sexuální lekce: 6 peprných věcí, které mohou dělat ženy během orálního sexu s rukama