Video: Jak zní polární záře?

mim

Skladba složená umělou inteligencí by se ještě nedávno zdála být jako ze světa science fiction, dnes se přitom jedná o realitu. Působivé hudební dílo inspirované severní polární září zaznělo poprvé ve vídeňské koncertní síni Brahms Hall, kde se odehrála světová premiéra koncertu Sound of Light. V rámci ambiciózního projektu se podařilo s využitím umělé inteligence transformovat polární záři do úžasné symfonické skladby.

Finální skladba koncertu Sound of Light je okouzlující harmonické hudební dílo. Z počátku se hudba poklidně rozvíjí a navazuje příjemné pocity, aby následně získala na dramatičnosti a posluchače naprosto pohltila. Dramatické pasáže se v představení několikrát vystřídají. Je až neuvěřitelné, že hudbu, která tak lahodí sluchu, dokázala vytvořit umělá inteligence.

Realizace

Za celým projektem stojí kreativní tým, který se rozhodl posunout hranice možností umělé inteligence. Nejprve bylo potřeba zjistit, co všechno je možné stroj naučit. Společnost Huawei pro tento projekt vybrala jedinečné hudební umělce a poskytla svůj nejnovější smartphone Mate 20 Pro. Tým dostal jasné zadání: v průběhu několika měsíců naučit stroj, jak transformovat záběry polární záře do hudebních prvků. Ty následně posloužily jako základ pro vytvoření symfonie.

Umělá inteligence umožnila rozeznat a analyzovat vlastnosti světla. Díky této schopnosti dokázala transformovat záběry polární záře do jednotlivých hudebních elementů, čímž vznikla základní hudební line. K finální podobě ji dotvořil skladatel Mark Sayfritz a představení konečné podoby symfonie se zhostil uznávaný dirigent James Shearman.