Video: Klip Vymazán Bratrů Orffových natočila na iPhone instagramová hvězda

Redakce

Bratři Orffové, kteří letos zabodovali na cenách Apollo s deskou Šero, zveřejnili nový klip. K písničce Vymazán ho natočila instagramová hvězda, fotograf Jiří Šiftař, který aktuálně žije v Londýně.

S Jiřím „Jeerou“ Šiftařem se kytarista Orffů Lukáš Novotný zná už od počátku devadesátých let z regionální scény krnovsko-opavských kapel. „Skladba Vymazán je základem celého alba. A mám radost, že Jeerovo video je takovou lo-fi pocitovou a srdeční záležitostí, která nám navíc umožnila být zase po letech v tvůrčím kontaktu,“ říká Novotný.

Krátké záběry pocházejí převážně z londýnských finančních distriktů, stanic pod i nadzemky, ale i z University Arts London nebo vodního kanálu Regents Canal. Všechny záběry Šiftař natočil na mobil, pro většinu z nich bylo klíčové světlo a momentální složení davu. Například se ukázalo, že ve finanční čtvrti Canary Wharf se o víkendu pohybují úplně jiní a jinak oblečení lidé než v týdnu. 

„Klip vznikal cestou do a z práce, ale udělal jsem si kvůli němu i několik zajížděk na jiné trasy. Podílel jsem se na něm já, iPhone a tři appky. Po postupném zvážení několika možných technik se ukázalo, že ideální technikou pro tento klip je tzv. slow-motion. Testovací záběry si sedly s pomalým, nabalovaným ostinatem hlavního motivu a obrazy plné skla, oceli, betonu a proudících bezejmenných davů rezonovaly s textem o odcizení,“ říká Šiftař. „Věci, co dělám pro Instagram, bývají hodně jasné, barevné a příjemné pro oko, už bylo ale potřeba zkusit si pro změnu něco temného. Těžko bych si představil lepší inspiraci,“ dodává. (sli)