Video: Klip Vymazán Bratrů Orffových natočila na iPhone instagramová hvězda

Redakce

Bratři Orffové, kteří letos zabodovali na cenách Apollo s deskou Šero, zveřejnili nový klip. K písničce Vymazán ho natočila instagramová hvězda, fotograf Jiří Šiftař, který aktuálně žije v Londýně.

S Jiřím „Jeerou“ Šiftařem se kytarista Orffů Lukáš Novotný zná už od počátku devadesátých let z regionální scény krnovsko-opavských kapel. „Skladba Vymazán je základem celého alba. A mám radost, že Jeerovo video je takovou lo-fi pocitovou a srdeční záležitostí, která nám navíc umožnila být zase po letech v tvůrčím kontaktu,“ říká Novotný.

Krátké záběry pocházejí převážně z londýnských finančních distriktů, stanic pod i nadzemky, ale i z University Arts London nebo vodního kanálu Regents Canal. Všechny záběry Šiftař natočil na mobil, pro většinu z nich bylo klíčové světlo a momentální složení davu. Například se ukázalo, že ve finanční čtvrti Canary Wharf se o víkendu pohybují úplně jiní a jinak oblečení lidé než v týdnu. 

„Klip vznikal cestou do a z práce, ale udělal jsem si kvůli němu i několik zajížděk na jiné trasy. Podílel jsem se na něm já, iPhone a tři appky. Po postupném zvážení několika možných technik se ukázalo, že ideální technikou pro tento klip je tzv. slow-motion. Testovací záběry si sedly s pomalým, nabalovaným ostinatem hlavního motivu a obrazy plné skla, oceli, betonu a proudících bezejmenných davů rezonovaly s textem o odcizení,“ říká Šiftař. „Věci, co dělám pro Instagram, bývají hodně jasné, barevné a příjemné pro oko, už bylo ale potřeba zkusit si pro změnu něco temného. Těžko bych si představil lepší inspiraci,“ dodává. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit