Video: Michael Kocáb slaví 60. Tohle jsou jeho nejlepší písničky

Redakce

Hudebník, člen Pražského Výběru a příležitostný politik Michael Kocáb dnes slaví šedesátiny. K narozeninám mu vydavatelství Supraphon nachystalo trojCD největších hitů, pojmenované Povídali, že mu hráli, které pod jednu střechu shromáždilo jeho sólové písně, písně pro ostatní autory i pro Pražský Výběr. Jaké písničky patří mezi Kocábovy nejpovedenější? Koukněte na výběr, který okomentoval sám Kocáb.

Michaela Kocába a Pražský Výběr si můžete poslechnout i v Youradiu. (red)

Hrabě X
Tuším, že to byla moje první pecka druhé, novovlnné a taky nejslavnější etapy kapely Pražský Výběr. Skladba hororrově-monumentální, ale natolik ohraná, že mi někdy dělá vážné potíže ji znovu interpretovat. Nicméně posluchači ji neustále vyžadují a jsme jí za hodně vděční.

Pražákům je hej
Tento megahit dal vzniknout druhému stejnojmennému celovečernímu filmu o naší kapele, který jsem režíroval společně s Karlem Smyczekem. Ale i Věra Chytilová použila Pražáky ve svém nádherném filmu Praha – neklidné srdce Evropy. Píseň je všeobecně známou odrhovačkou a text F. R.Čecha byl v pořadí již druhým. Ringo nejprve napsal: „Protrhla se hráz u rybníka, všichni utíkaj, ajajajaj,“ ale komouši to zatrhli s odůvodněním, že když „nám s tátou, nám je však hej, bydlíme nad rybníkem“, tak jsme asi exponenti západní buržoazie, která má na to, aby si stavěla domy nad rybníkem. V podtextu však byla obava, aby se neprotrhla hráz socialismu – která se pak ovšem protrhla.

Snaživec
Kultovní píseň v pravém smyslu slova. Temná, podmaňující a dodnes každý její verš odhaluje různé poklesky mocných a vlivných tohoto světa. Písničku hrajeme po celé období skupiny, a kdykoli si dosadím za snaživce nějakého současného mocipána, sedí to.

http://www.youtube.com/watch?v=kTNXXOG_7x8

Buch štempl sem:
Tak tohle je moje současné číslo jedna. Hlvně v živém provedení má skladba zvláštní podmanivost, taky díky Zlatě Kinské.

S cizí ženou v cizím pokoji
Má absolutně nejhranější píseň, zná ji asi každý. Svého času ji použil i Bolek Polívka k tomu, aby po čtyřletém zákazu opět přivedl Pražský Výběr do své Manéže.

Sebastián
To je jedna z mých písní, která se dočkala značné obliby a řady remaků. Nazpíval jsem ji s Lucií Bílou, Matějem Ruppertem, nazpívala ho i moje dcera Natálka nebo Ondra Ruml. Svoji hudbu hodnotit nebudu, ale Horáčkův text určitě patří mezi jeho vůbec nejlepší.

http://www.youtube.com/watch?v=KhypEL-ly6Q

Já rasisty neměl nikdy rád
Další z písní, která, myslím, příliš nezestárla. Je to v podstatě výběrovka, a také jsme ji na koncertech Pražského Výběru hrávali. Její text je také jediný, který jsem si albu napsal sám. Paradoxně jsem si touto písní přivolal svoji budoucí funkci ministra pro lidská práva, ve které jsem rasismus řešil velmi často.

Sny spravedlivých
Nepříliš známá píseň na text Michala Horáčka, patří ale mezi mé životní písně. Ponurá atmosféra, trochu jako z Dostojevského, hovoří o temných propastech lidské duše. „Chci koupit si klid, dát mu řemen jak psa ho vlíct.“ Klid je tedy možná na prodej, ale: „Ve spánku lhát si, to nezvládám.“

http://www.youtube.com/watch?v=IVXivd-m9Fk

Léta běží
Opět téma ubíhajícího času. Obávám se, že už toto téma z hlavy nedostanu. Na píseň byl vytvořen velmi nákladný a pěkný klip se soškami z děl Hieronyma Bosche a Salvatoru Dalího.Tancuje v něm Adélka Srncová a můj malý syn Miki.

Nejdřív je trénink
U téhle písně, podle které se jmenuje celé album Jiřího Korna, mám hodně rád refrén a aranž àla Pražský Výběr. Docela bych ji hrál i na koncertech Výběru nebo na svých koncertech, nevylučuji, že se k ní ještě někdy vrátím. Vzpomínám si, že k těmto oběma peckám pro Jirku jsem si nahrál lehce slapovou basu a elektrické bicí sám ve své ložnici, protože v tehdejší klatbě jsem neměl možnost se do studia vůbec dostat. Vlastně jsem si nahrál sám celý základ. Jirka Korn to skvěle zazpíval.

Karel nese asi čaj
Karla jsem napsal v době zákazu Pražského Výběru. Stal se z něj hit a dočkal se mnoha remaků. Dokonce ho nazpíval i Karel Gott. Jednou asi ze srandy vydám CD jenom s touto jedinou písní od různých interpretů. Korn s Vilémem Čokem ovšem nazpívali originál nepřekonatelně.