Video: Michal Hrůza natočil Světozor, příběh o první mechanické bytosti

Redakce

Podívejte se na nový klip k písničce Michala Hrůzy Světozor. Jedná se o první singl z připravovaného alba Den  které volně navazuje na předloňské album Noc (Noc MIchala Hrůzy je teskná i jasná). Nová deska vyjde letos na jaře a kromě deseti novinek bude obsahovat i dvě písně z filmu Martin a Venuše, pro nějž Hrůza napsal hudbu.

Poslechněte si Michala Hrůzu v Youradiu

Klip k Světozoru je inspirovaný legendou o pražské Violetě, údajně první mechanické bytosti. K životu ji přivedl profesor Otto Lachstein počátkem 20. století, ovšem na jaře roku 1914 se záhadně ztratila.

"Letos je to právě sto let, co bájná Violeta zmizela, tak jsme tímto chtěli alespoň trochu připomenout událost, o které se toho dnes tak málo ví", říká Michal Hrůza o videu, kde si hlaví roli zahrála mladá populární herečka Veronika Kubařová.

Celý projekt umělé bytosti měl sloužit k výhradně vojenským účelům, proto rakousko-uherská vláda nařídila zlikvidovat veškeré novinové výtisky, které o události informovaly. Jediný Světozor se nařízení vlády vzepřel. Spekuluje se i o tom, že celá aféra mohla být předlohou pro hru R.U.R Karla Čapka. (sli)