Podívejte se: Republic of Two nasáli inspiraci a nový klip natočili v Norsku

Redakce

Před několika dny mělo premiéru nové video Let´s Escape From Who We Are od akustického dua Republic of Two, které tvoří Jiří Burian a Mikoláš Růžička. Lehce experimentální skladba předznamenává nové, v pořadí třetí album Silent Disco, které vyjde na jaře. Křtít se bude 25. dubna v Divadle Archa.

"Mám pocit, že nám prospělo věnovat se jiným věcem, vlastním projektům. Nasávali jsme a hledali nové podněty a inspiraci, což logicky posunulo i celý zvuk nahrávky," říká Růžička. Sám v mezidobí vydal album se svou kapelou

) Jiřího Buriana. Ten o chystaném albu mluví jako o své nejosobitější nahrávce.

"Vždycky, když pracuju na nějakém albu, snažím se skladby prožít naplno a mít k nim maximálně osobní přístup. Pouštím si je v různých situacích, na cestách, po určitém čase mi pak připomínají různá místa a zážitky. Se Silent Disco to pro mě bylo zatím nejintenzivnější," vysvětluje.

Klip natáčela kapela v Norsku, další – optimálně by mělo dojít na všechny písničky z alba – plánuje připravit napříiklad na Srí Lance nebo v Kamerunu. Zdá se to trochu megalomanské, ale za nápadem stojí přátelské vazby. "Koncept některých našich budoucích videí je založený na spolupráci s našimi kreativními kamarády z různých koutů světa. Přemýšleli jsme o tom, jak propojit to, co děláme my, s prací, kterou dělají oni a která se nám líbí. Je to taková vzájemná výpomoc," objasňuje Mikoláš Růžička.

Na desce, jež vznikla na Burianově chalupě v Rousínově, s dvojicí pracovala bubenice Lenka Dundrová (Debbi, Never Sol) a cellistka Terezie Kovalová (Calm Season). Na housle hraje Anežka Bzirská (Never Sol), na basu Štěpán Růžiška a na bicí Jan Janečka. Hornistka Monika Čeřovská se také podílela na zmíněném projektu Bohemia. (sli)