Videomappingu neujde ani Evropské hlavní město kultury Plzeň

Redakce

 Videomapping, světelné instalace, interaktivní objekty a další díla spojená se světlem ovládnou v pátek a sobotu 20. a 21. února Plzeň. Na mnoha místech podél řeky Radbuzy proběhne v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 Festival světla. Jeho program připravuje právě tým Plzně 2015 ve spolupráci s pražským festivalem Signal.

Kde bude Festival světla v Plzni?
DEPO2015, Papírna, pod mostem Milénia, hřiště u Radbuzy mezi depem a plovárnou, Korandův sbor, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Západočeské muzeum, budova „mrakodrapu“ BCB, podchod Tyršovy ulice, Štruncovy sady, nádvoří Plzeňského Prazdroje a pivovarské sklepy Plzeňského Prazdroje

Díla založená na práci se světlem zde představí jak domácí umělci jako David Černý (světelná socha Speederman), Jakub Nepraš (videosocha se zvukem Transmitter), Rony Plesl (lustr Uranium Figure), Vladimír 518 a David Vrbík (SPAM Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory), studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Gabriela Matušková, Štěpán Svoboda a Štěpán Kuczman (interaktivní instalace Srdce), tak i ze zahraničí – skupina architektů a designerů ze Štrasburku AV Exciters (videomapping La Plante) či japonské umělkyně Hiroko Matsushita (performance Stíny) a Kazumi Kashimura (instalace Light Bottles). Vstup na celý festival je zdarma, všechny instalace budou k vidění po oba dny od 18:00 do 23:30 hodin a celá trasa se dá zvládnout večerní procházkou. 

Na Festivalu světla se objeví jak původní, zatím nikde neuvedená díla, tak i instalace, které sice viděli návštěvníci pražského festivalu Signal, které ale díky novým místům získají v podstatě novou podobu. Festival Signal navštívilo v loňském roce 430 tisíc lidí, v Plzni se představí 10 instalací, polovina vznikla přímo pro letošní Festival světla. (red)