Videotip: Československé Monikino kino je vtipné, milé a melancholické

Redakce

Jestli máte rádi písničky, v nich příběhy a pod nimi minimalistický podklad, pak zbystřete: svou první desku Prázdniny vydává 1. září u slovenského labelu Slnko records dvojice Monikino kino slovenské zpěvačky a studentky střihu na FAMU Moniky Midriakové a hudebníka + filmaře Petra Marka (Midi Lidi).

Písničky spolu píší už přes dva roky a většinu z nich si můžete poslechnout na jejich Soundcloudu. Autorem slovenských textů je Marek, elektropopové hudební nápady nosí Midriaková. „Skládám většinu hudby a Petr se třeba s kytarou nebo bicími obvykle přidává až ve chvíli, kdy jsou hudební nápady hotové. Společně pak pracujeme na stavbě písní,“ vysvětluje Monika. 

Oproti Midi Lidem je Monikino kino – projekt, který vznikl v Moničině hlavě – výrazně víc melancholické a Marek pro duo píše slovenské osobnější a méně ironické texty. „V cizím jazyce si dovoluji větší lyričnost, citovost i hru s patosem než v textech pro Midi Lidi,“ říká.

Klip k písničce Kancelář  vznikl v pražských Střešovicích a přesně po vzoru společného naladění Petra a Moniky je v něm kromě příběhu i řada mimoděčných odboček a vtipů. „Zkombinovali jsme romantiku s pitomým humorem a tancem v low-fi obrazové
estetice. Čili všechno, co máme rádi,“ říká Marek. A ano, roh ulic Klidná a Dělostřelecká opravdu existuje.

Na zmiňovaném SoundCloudu jsou k poslechu kromě starších písniček, jež se na albu také objeví, i další dva nové kousky: titulní Prázdniny a hit Běžky. Vřele dopočujeme. (red)