Viditelný svět: Nuda se skvělým Ivanem Trojanem

Marek-Bartos

Slovenská novinka Viditelný svět je ukázkovým příkladem filmu, který je absolutně závislý na jednom hereckém výkonu. Kraluje tu Ivan Trojan a zbytek snímku mu nesahá ani po kotníky.

Skutečnost, že autorský film Petera Krištúfka Viditelný svět plně spoléhá na hereckou výjimečnost Ivana Trojana, přiznal i sám režisér, scenárista a skladatel v jedné osobě na tiskové konferenci.

„Abych pravdu řekl, neuměl jsem si představit, že do hlavní role obsadím někoho jiného. Už když jsem psal scénář, představoval jsem si v něm Ivana – dá se říci, že postavu jsem mu tak trochu ušil na míru.“ V tom doznání se skrývá hlavní přednost i slabina celého snímku. Ano, Ivan Trojan povyšuje celé dílo o třídu. Také to ale bohužel znamená, že zbylé filmové součástky stojí za starou bačkoru.

Viditelný svět

Ne že by příběh nebyl zajímavý. Hlavním hrdinou a rolí Ivana Trojana je samotářský a podivínský Oliver, asociální jedinec, který si drží od svého okolí odstup a raději ho pozoruje dalekohledem. Jednoho dne v něm zachytí šťastně vypadající rodinu. Jeho zvědavost každým dnem roste, až se z ní stává nebezpečná obsese. V tu chvíli se začíná rozjíždět zajímavá psychologická hra…

Ivan Trojan ve filmu Viditelný světTak nějak by mohl znít oficiální text filmového distributora. Máme před sebou pokus o psychologickou sondu do labilní duše voyaera, který jeho autoři vypráví minimalistickou formu. Jenomže natočit film minimalisticky, to je velmi vážný a riskantní způsob. Vzhledem k tomu, že snímek je co do výrazových prostředků (dialogy, střih) velmi skormný, je třeba, aby byl každý záběr dokonalý, scénář zajímavý a herci bezchybní.

Zmíněná přísná kritéria minimalismu ale splňuje pouze Ivan Trojan, který je ve své typické roli podivína opět precizní. Co ale s tím, když je zbytek snímku tak zoufale nevýrazný? Pěkná, ale nijak úžasná kamera, rozvláčně podaný příběh, nevěrohodné postavy i jejich aktéři – zkrátka film, na který zapomenete, sotva vyjdete z kina. Jestli vás tedy nepřesvědčí Ivan Trojan; sběrači jeho rolí by mohli být spokojeni, protože ve filmu ho neruší a nepřebije opravdu nikdo a nic.

Viditelný svět (Viditeľný svet)
Slovensko, 2011, česko-slovenské znění
Režie: Peter Krištúfek
Hrají: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turjanová, Martin Mňahončák, Ivan Palúch a další
Premiéra v ČR 18. srpna 2011