Víte, co je Bambiho komplex a syndrom Popelky? 10 mentálních poruch pojmenovaných podle Disneyho pohádek

Pavla Gabrhelíková

Napadlo vás někdy, že za Disneyho pohádkami se ukrývá něco víc než jen hezký dětský příběh? Psychiatři si od něj pár charakterů vypůjčili.

  1. Syndrom Popelky. Takto psychiatři pojmenovávají ženy, které mají panickou hrůzu ze samostatnosti. Můžou se přetrhnout, aby všichni kolem nich byli spokojení, pro vlastní blaho neudělají nic. Bývají slepě závislé na jediném chlapovi, který je většinou příšerný tyran.
  2. Popelčin komplex. Trpí jím ženy, které neustále čekají na dokonalého muže. Ale žádný není dost vysoký, dost hezký nebo dost vtipný. Odmítnou často stovky mužů ve snaze najít pana Dokonalého. Nakonec končí samy s deseti kočkami.
  3. Syndrom Petra Pana. Tato porucha trápí lidi, kteří nejsou schopni přijmout závazky a starosti dospělého člověka. Proto odmítají dospět a stále se chovají jako děti. Nejobtížnější to je pro jejich blízké okolí, protože své neúspěchy neustále svalují na ostatní.
  4. Syndrom Šípkové Růženky. Velmi vzácná spánková porucha, která své oběti postihuje velice odlišně. Jedna žena byla schopná pouze vstát, jít na záchod, najíst se a pak zase usnula. Nepřežila déle jak pět měsíců.
  5. Princeznovský syndrom. Disney líčí život princezny jako pohádku. Ty nejmenší děti pak nabudou dojmu, že život je perfektní. A když to tak není, začnou se hroutit. To jim většinou vydrží až do dospělosti.
  6. Sněhurčin syndrom. Tím trpí lidé, kteří jsou bytostně přesvědčení, že jim jejich okolí všechno závidí. Jsou taky věčně nespokojení s tím, co mají, zároveň jsou na tom “málu” nezdravě závislí.
  7. Bambiho komplex. Lidé s tímto komplexem jsou posedlí pomáháním a ochraňováním slabších. Pohádka zvedla takovou vlnu nevole, dramaticky zvedla zájem lidí o lov, lesní požáry a kácení stromů.
  8. Syndrom ošklivého kačátka. Mají pocit, že nikam nepatří. Převážně jde o skutečně pěkné lidi, kteří se ale oblékají naprosto příšerně, protože mají pocit, že jsou odporní. Většinou jsou přesvědčení, že si nezaslouží ničí náklonnost a lásku.
  9. Vztah Krásky a zvířete. V takovém svazku se ocitají ženy, které si vybírají nevhodné partnery. Jsou přesvědčeny, že se ve vztahu s nimi muži změní. Nakonec uvíznou na zámku se zlým zvířetem, které jim jenom ubližuje.
  10. Syndrom Lociky. Ta sice svoje vlasy nejedla, přesto se tak říká psychické poruše, která dívky a ženy nutí jíst své kadeře. Jedna slečna jich snědla tolik, že zemřela. Lidé projevující příznaky této choroby se musejí okamžitě svěřit do lékařské péče.
Kráska a zvíře trailer