Víte, jak se vaše kočka cítí? Seznamte se s řečí jejího těla

Eva Vogelová

Kočky jsou velmi zajímavá stvoření. Někdy však nejspíš nerozumíte jejich vnitřním pocitům. Jak poznáte, jak se cítí?

Má strach

Když kočka pociťuje strach, poznáte to poměrně snadno. Nenechá se pohladit ani nijak uklidnit. Nepomůže ani to, když ji dáte její oblíbený pamlsek. V klidném stavu by po něm hned skočila, ale teď ji vůbec nezajímá. Ocas má přitisknutý k tělu a nehybně se krčí u země. Vytahuje drápky a prská. Jde o její obranný mechanismus, aby zastrašila nepřítele. Takto vyděsit ji může hlasitý zvuk, cizí člověk, zvíře nebo jakýkoliv domácí spotřebič. Musíte ji pár minut nechat být, aby se sama uklidnila, poté se k ní pomalu nakloňte a jemně ji pohlaďte. Sledujte, čeho se tolik bojí, a pokud to jde, odstraňte to z jejího dohledu.

Cítí se spokojeně

Kočka, která se cítí spokojeně, se rozhodne jít za vámi sama. Chce se mazlit. Když sedí, má vzpřímené uši. Pokud uslyší nějaký zvuk, uvolněně se za ním otočí. Když zjistí, že nejde o nic zajímavého, vrátí se do původní pozice. Ocas má buď uvolněný, nebo vzpřímený. Pokud má vaše kočka natažené končetiny ve chvíli, kdy leží, cítí se velmi dobře. V místnosti panuje dobrá atmosféra, vaše kočka nemá potřebu být ve střehu a všechny její potřeby byly vyplněny. Vše je tak, jak má být. Pohlaďte ji a uvidíte, že začne příst.

Přišla na ni úzkost

Člověk se občas ocitne v situacích, kdy na něj přijde úzkost. Polije ho pot nebo se klepe zimou, u každého je to individuální. Kočky také uvnitř cítí úzkost, jen ji projevují trochu jinak. To však neznamená, že trpí méně než člověk. Pokud rozpoznáte, že vašemu mazlíčkovi není dobře, věnujte mu pozornost. Buďte k němu milí, pohlaďte ho, ale příliš ho k sobě netiskněte. Kočky cítí úzkost zpravidla, když se v jejich životě dějí větší změny – odtržení od matky, přírůstek do rodiny nebo změna majitele a prostředí. Pokud se ve vašem životě dějí situace, které se dotýkají i vaší kočky, nedivte se, že má z toho úzkost. Poznáte to na ní poměrně snadno – pohybuje pouze špičkou ocasu, přestane mrkat víčky a nastraží uši nebo je dokonce trochu přiklopí k hlavě.

Vzteká se

Když se kočka vzteká, držte se od ní raději dál. Ničím ji neprovokujte a ani se ji nesnažte uklidnit, mohla by vám ublížit. Rozzuřená kočka vás může poškrábat či pokousat, i když je vaše. Nezáleží na tom, co ji rozrušilo, kdybyste se k ní začali přibližovat, mohla by to brát jako útok. Nechte ji, ať se sama uklidní. Když je kočka naštvaná, většinou vrčí a prská. Ve chvíli, kdy je hodně vzteklá, naježí se jí kožich i vousy. Soustředí svůj pohled pouze na jedno místo. Krčí se, aby na objekt, který ji štve, mohla rychleji vystartovat. Vztek se na kočce patrně nedá přehlédnout, umí být totiž velmi agresivní. Pokud je neustále naštvaná, odejděte z místnosti. Díky tomu poznáte, že je vzteklá právě na vás, aniž byste třeba věděli proč.