Vítězka Hlasu Ivanna Bagová: Kvalitu desky teď ovlivnit nemůžu

KatarínaStraková

Ivanna Bagová. Je jí 19 let, narodila se na Ukrajině a během soutěže Hlas ČeskoSlovenska, kterou trochu překvapivě vyhrála, zažila ze strany soutěžících pár nepřátelských projevů. Má ráda Whitney Houston, ale na její (překvapivě taneční) první desku Oheň v duši jí nikdo podobný hit nenapsal. "Dlouho se čekalo na texty, protože bylo léto a všichni odjeli na dovolenou. Nakonec jsme to nějak dali dohromady a cédéčko vyšlo."

Ivanno, pocházíš z Ukrajiny. Jak dlouho jsi tam žila?
V malebném městečku Jiršava jsem žila čtrnáct let. Teď jsem pátým rokem na Slovensku.

V Topoľčanoch v současné době studuješ herectví. Máš už nějaké nabídky na role?
Zatím jen ve škole, ale ráda bych si zahrála v seriálu nebo ve filmu, kde by byly na pozadí moje písničky; tak jak je to třeba v Osobním strážci. To by bylo fajn.

V soutěži Hlas ČeskoSlovenska sis prý rozuměla s kolegou Davidem Weingartnerem. Budeš s ním v budoucnu spolupracovat i hudebně? Objeví se jeho jméno na tvém albu?
Nad tím jsem neuvažovala. Celou desku má v režii vydavatelství Universal, takže je na něm, koho na něj pozve. S Davidem jsme se od soutěže neviděli, v kontaktu jsem nejvíce s Milošem Novotným, se kterým budeme mít na podzim společné koncerty.

Je pravda, že tě někteří tvoji kolegové z Hlasu šikanovali?
Není to pravda. V jednom médiu to sice psali, ale ten článek byl přehnaný, nikdy jsem nic takového neřekla. Prohlásila jsem jen, že některé vztahy v Hlasu byly umělé. To je ale samozřejmost. Jsou více soutěživí lidé…

Dobře, budu konkrétnější. Slyšela jsem například, že k tobě přišla Bára Švidraňová a z ničeho nic na tebe nalila vodu…
Ne, to nebyla ona.

Ale stalo se to.
Hm (uhýbá pohledem) Ale nebyla to Bára.

Ať to byl, kdo chtěl, takové chování přece není úplně normální. Já bych to za šikanu označila.
Ten člověk byl v tu chvíli v takovém stavu, že si podle mě ani neuvědomil, co dělá. Takže ho omlouvám.

Co to bylo za situaci?
(nervózně se usmívá) Taková párty.

Dobře, pojďme dál. V Hlasu jsi zpívala spíše pomalejší melodické balady. Podle singlů Už nemáš slov a I’m Not Dancing On My Own se zdá, že jsi přesedlala na taneční muziku. Proč?
Chtěla jsem se ukázat ze všech stran, v Hlasu jsem totiž zpívala soutěžní písničky. Žádné tralalatralala na třech tónech, ale fakt těžké skladby, které by nezazpíval jen tak někdo. Na desce bych se ráda ukázala i z jiného úhlu.

Znamená to, že na desce máš jednodušší písničky?
Těžko říct. U mě to je opačně. Když totiž člověk zpívá rychlou skladbu, měl by se u toho hýbat a musí mít tedy dobrou kondici. Pohyb při zpívání zasahuje do bránice. Proto jsou pro mě taneční věci obtížnější.

Při nahrávání ve studiu ses také musela hýbat?
To ne, jen jsem si tak decentně podupávala nožkou, to byla celá moje choreografie.

Není tvého hlasu škoda pro žánr, kde je hodně využívaná technika autotune? 
(Přikyvuje a povzdychne si) Co se dá dělat. Nemůžu to ovlivnit.

Nemůžeš?
Co mi řeknou, to musím udělat. Stále čekám na někoho, kdo mi napíše velkou skladbu čistě pro mě. Něco ve stylu Whitney Houston. Toto cédéčko nemusí být úspěšné, stačí, když je úspěšná jedna jediná píseň a člověka to povzbudí.

Jak je možné, že ti nikdo takovou písničku nenapsal? Pracovala jsi na albu s Michalem Davidem, který tě provázel v soutěži. Ví, co dokážeš zazpívat, ale i když je velký muzikant, evidentně nebyl schopen napsat ti něco, co by ti více vyhovovalo.
Michal David
mi napsal písničku Pár minút a potom nebylo příliš mnoho času. Dlouho se čekalo na texty, protože bylo léto a všichni byli na dovolených. Nakonec jsme to nějak dali dohromady a cédéčko vyšlo.

Nevypadáš, že bys s ním byla dvakrát spokojená.
Ale tak… Když si vezmeš například Rihannu, ta má na desce tři nebo čtyři pěkné věci. Zhruba stejně je na tom i moje deska. Myslím, že tři věci jsou výborné. Keď chceš, Neboj sa bať a Možno ano možno nie

Nemyslíš, že by bylo lepší nějaký čas počkat a vypustit desku, kde by těch dobrých věcí bylo víc?
Jak jsem říkala, není to na mně. Mám podepsanou smlouvu a tu musím dodržet.

Máš venku videoklip k písničce I’m Not Dancing On My Own. Jaké bylo jeho natáčení?
Nikdy předtím jsem na žádném natáčení nebyla, takže jsem z něj byla nadšená. Točilo se v jednom pražském ateliéru na zeleném plátně. Za mnou se promítá grafika. Je to zajímavé, takový hollywoodský styl.

Dostala jsi předem danou choreografii, kterou ses musela naučit?
Měla jsem choreografku, ale chtěli jsme, aby to bylo přirozené. Tento videoklip má ukázat moji tvář, žádné složité choreografie. Šlo o to, aby si mě lidé zafixovali.

V jednom z rozhovorů těsně po soutěži ses nechala slyšet, že by ses ráda věnovala podobnému žánru jako Lady Gaga. Při vší úctě, z prvních dvou singlů takový dojem nemám.
Možná to bude i tím, že ona si píše věci sama a já ne. V budoucnu bych skládání určitě chtěla vyzkoušet. Když přijde múza, budu se snažit.

Témata: