Vítězové plzeňského Finále: Cesta ven, vlna vs. břeh a Tajné životy

Redakce

Zlaté ledňáčky si z Finále Plzeň odváží snímek Cesta ven, dokument vlna vs. břeh, seriál Tajné životy a televizní film z cyklu České století.

Ledňáčka za celovečerní film získal úspěšný snímek z Cen filmové kritiky i ze Českého lva – Cesta ven režiséra Petra Václava o romské problematice. „Vysoce profesionální, plný emocí s úžasnou hlavní představitelkou. Zabývá se tématem, které je extrémně důležité v dnešní znepokojivé době,” vyzdvihla snímek porota. Celkově o Zlatého ledňáčka v této kategorii soupeřilo 12 celovečerních filmů z celkově 27 přihlášených. 

Cenu za nejlepší dokument dostal pozoruhodný snímek z prostředí slovenských fotografů v 80. letech vlna vs. břeh režiséra Martina Štrby. Porota ocenění udělila za “osobní a zároveň generační výpověď o vášni, umění a životě“. Film uspěl v konkurenci sedmnácti snímků. 

Své místo na festivalu měla i divácká hlasování: diváckou cenu za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si z Plzně odváží režisér Jan Svěrák a jeho pohádka Tři bratři. Diváckou cenu Plzně 2015 za nejlepší herecký výkon získala herečka Hana Vagnerová za výkon ve snímku Hany režiséra Michala Samira. (red)