Vítězové plzeňského Finále: Cesta ven, vlna vs. břeh a Tajné životy

Redakce

Zlaté ledňáčky si z Finále Plzeň odváží snímek Cesta ven, dokument vlna vs. břeh, seriál Tajné životy a televizní film z cyklu České století.

Ledňáčka za celovečerní film získal úspěšný snímek z Cen filmové kritiky i ze Českého lva – Cesta ven režiséra Petra Václava o romské problematice. „Vysoce profesionální, plný emocí s úžasnou hlavní představitelkou. Zabývá se tématem, které je extrémně důležité v dnešní znepokojivé době,” vyzdvihla snímek porota. Celkově o Zlatého ledňáčka v této kategorii soupeřilo 12 celovečerních filmů z celkově 27 přihlášených. 

Cenu za nejlepší dokument dostal pozoruhodný snímek z prostředí slovenských fotografů v 80. letech vlna vs. břeh režiséra Martina Štrby. Porota ocenění udělila za “osobní a zároveň generační výpověď o vášni, umění a životě“. Film uspěl v konkurenci sedmnácti snímků. 

Své místo na festivalu měla i divácká hlasování: diváckou cenu za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si z Plzně odváží režisér Jan Svěrák a jeho pohádka Tři bratři. Diváckou cenu Plzně 2015 za nejlepší herecký výkon získala herečka Hana Vagnerová za výkon ve snímku Hany režiséra Michala Samira. (red)   

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit