Vladimir 518 a Mário Bihári otevřeli romský festival Khamoro

Redakce

Na pražské náplavce včera koncertem nevidomého romského akordeonisty Mária Biháriho a rappera Vladimira 518 začal 17. ročník Světového romského festivalu Khamoro. Vladimir 518 řekl, že festival pravidelně navštěvuje jako divák, a pozvání k vystoupení ocenil. S Bihárim spojili romskou hudbu s hip-hopem v rámci vystoupení, které si připravili speciálně pro Khamoro. 

Po nich zahrála hradecká romská skupina Terne Čhave, k níž se připojil také finalista jednoho z ročníků talentové soutěže Superstar Jan Bendig. Jednadvacetiletý zpěvák s kapelou zazpíval několik romských písní, některé z přihlížejících roztančil skladbami v čardášovém rytmu. 

Koncert na náplavce sledovaly stovky diváků, další více než stovka se na pódium dívala z Palackého mostu a Rašínova nábřeží. Přišly zpravidla celé rodiny včetně malých dětí.

Program Khamora bude v Praze pokračovat dalšími akcemi včetně tradičního průvodu do soboty 30. května. Podruhé se festival uskuteční také v Plzni, tentokrát jako součást aktivit souvisejících s jejím titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se budou akce v obou městech konat souběžně, ta plzeňská je naplánována na 26. až 28. května. (red)