Vojta Dyk a Ondřej Ruml: T.O.P. Dream koncert na Sázavafestu

Redakce

Asi každý fanoušek herce a zpěváka Vojty Dyka už někdy slyšel o jeho kapele Nightwork. Málo kdo ale ví, že Dyk už několik let vystupuje i s funky skupinou Top Dream Company. Dyk v ní zpívá po boku Marty Balážové a Ondřeje Rumla, někdejšího finalisty českého X Factoru. Nightwork a T.O.P. Dream Company vystoupí ve speciálním bloku na letošním Sázavafestu. Na co se můžete těšit? O tom s Koulí mluvil Ondřej Ruml.

Kapelu Top Dream Company, ve které zpíváte s Vojtou Dykem a Martou Balážovou, asi lidé z rádia znát nebudou. Jak jste se dali dohromady?
Skupina vznikla asi před šesti lety na konzervatoři Jaroslava Ježka, tehdy jsme se dali dohromady všichni kamarádi, kteří jsme měli rádi funky, Jamese Browna a hlavně americkou funky kapeluTower of Power. Začali jsme hrát v úplně stejném obsazení jejich písničky, byli jsme v podstatě takový revival.
Pak nám ale začala chybět seberealizace, chtěl i jsme hrát i vlastní skladby, navíc i kamarádi se nám smáli, že jsme revival, tak jsme to nechali být.

Poslechněte si T.O.P. Dream Company

Pak jsme začali skládat svoje věci, jenomže já se svojí rachitickou postavou nemohl utáhnout hodinu a půl dlouhý funky koncert. Nejdřív jsme tedy zkoušeli zpívat s mladým Felixem Slováčkem, potom s námi chvilku zpíval úžasný albánský zpěvák Alfonso Llupi a pak kluci někde přišli na tehdy ještě neznámého Vojtu Dyka. Nakonec jsme tedy byli dva frontmani  později jsme přibrali ještě Martu Balážovou.

To tedy vysvětluje spolupráci Nightwork a Top Dream Company na Sázavafestu…
…to je ta fúze, kterou kapela Nightwork asi nerada vidí.

Proč?
Jde o to, že Vojta Dyk toho má teď hrozně moc a jsou na něj vyvíjeny tlaky, aby netříštil síly.

Vojta Dyk se na Sázavafestu představí jak s Top Dream Company, tak s Nightwork, nebo půjde o společný koncert?
Vojta bude na festivalu zpívat i s námi. Myslím si, že obě kapely můžou dobře fungovat zvlášť, Nightwork je show, T.O.P. Dream Company má ráda funky a soul a myslí to s hudbou asi víc vážně.

Co budete s Top Dream Company na Sázavafestu hrát?
Je to asi měsíc, co nám vyšla deska. Hudbu napsal hlavně trumpetista Petr Harmáček, anglické texty jsou od tří různých autorů.

Vy, Ondřeji, už dlouho chystáte i sólovou desku. Jak to s ní vypadá?
Hotových už je devět písniček. Jsou akustické a je v nich dost smyčcového kvartetu, který točili vesměs jazzoví muzikanti. Já jsem ale vesměs písničkový, romantický člověk, já mám rád i Nedvěda!

Řada lidí si ještě dneska pamatuje vaše skvělé vystoupení z X Factoru, kdy jste zpíval písničku Don´t Worry Be Happy od Bobbyho McFerrina. Byl jste teď v Praze na jeho koncertě?
Jasně, a bylo to nádherný. Hlavně Danovi Bártovi se to strašně povedlo (Dan Bárta s McFerrinem na pódiu během tohoto i minulého pražského koncertu improvizoval, pozn. red.). Bylo to určitě lepší než minule a musím říct, že mám za Daba velikou radost, protože žzazpívat si s Bobbym je mým snem. Nepovedlo se mi to loni, nepovedlo se mi to ani letos, tak jsem rád, že se to povedlo alespoň někomu jinému.