Vojtěch Dyk načetl Haškovy příběhy. Koukněte na video

Redakce

Vojtěcha Dyka budete znát hlavně jako zpěváka a herce, nyní se ale jeho hlas dostal i na audioknihu. Načetl totiž Povídky o zvířatech od Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne na konci dubna 130 let.

O čem Povídky jsou? Když Jaroslav Hašek nemohl najít místo jako literát-humorista, stal se redaktorem časopisu Svět zvířat. Náhle byl kynologem i zoologem, jehož novinová rubrika přinášela čtenářům každý den informace o nejrůznějších zvířecích druzích.

Haškova fantazie a hravost se však okamžitě projevila, takže si řadu zvířat vymýšlel a s chutí mystifikoval odbornou veřejnost. Následovala ovšem výpověď z redakce a Hašek znovu řešil svou existenci. Založil tedy vlastní obchod se zvířaty, honosně nazvaný Kynologický ústav. Najal si sluhu Čížka (předobraz Švejka), který byl nejen zkušený zloděj psů, ale i velký vypravěč. Humorné příhody, jež se Čížkovi dějí při jeho výpravách za obstaráváním psů v povídce Můj obchod se psy, jsou téměř opsány ze skutečnosti.

Radko Pytlík, jeden z největších znalců Haškova díla a zároveň otec interpreta Vojtěcha Dyka a autor předmluvy   k nové audioknize, píše, že jde v podstatě o „literaturu faktu“. Audikokniha vychází 12. dubna. (sli)