Výhledy: 10 filmů, o kterých se bude mluvit v roce 2015

Stefan-Titka

Kdo se ptá, jaké zajímavé filmy nás v roce 2015 čekají, ten se to dozví. A ani nemusí nic hledat, protože seznam jsme za vás udělali my. Tady je.

1. Star Wars: Síla se probouzí

Kdo s kým: Jestli se musíte ptát, tak nepatříte mezi skalní fanoušky. Novou šťávu do megakultovní legendy vlije doufejme J. J. Abrams, který si tak ze svého listu může po resuscitaci Star Treku odškrtnout další nerdí trofej. Navíc se očekává i návrat hvězdných vysloužilců v čele s Markem Hamillem (Luke Skywalker), Harrisonem Fordem (Han Solo) a Carrie Fisherovou (princezna Leia).
Proč se těšíme: Teaser měl jen pár vteřin, ale bylo v něm víc energie a nápadů než v celé novodobé trilogii, které George Lucas prokázal svou režií spíše medvědí službu. Teď ale konečně uvolnil místo nové vizi a jestli se nepleteme, rok 2015 bude díky J.J. Abramsovi rokem Star Wars.
Kdy: 17. 12. 2015

2. Kód Enigmy

Kdo s kým: Dán Morten Tyldum se do povědomí dostal v poslední době především díky černohumorné Nesbovštině Lovci hlav, ale s Kódem Enigmy míří úplně jinam a daleko výš – až na Oscary. Jeden z horkých favoritů letošního ročníku má kromě zajímavé autobiografické látky ještě jeden nesporný klad – Benedicta Cumberbatche.
Proč se těšíme:
Je to klasická sázka na jistotu, která by papírově měla sbírat ceny – životopisný film o outsiderovi, jenž změnil dějiny. Alan Turing prolomil spolu se svým týmem německý šifrovací stroj Enigma, ale místo vděku se dočkal perzekuování za svou sexuální orientaci. Přičtěte si k tomu již zmiňovaného Benedicta Cumberbatche, který má s výraznými postavami své zkušenosti, a je jasné, že nemůžeme šlápnout vedle.
Kdy: 29. 1. 2015

3. Birdman

Kdo s kým: Alejandro González Iñárritu nás naučil, že Láska je kurva (Amores Perros) a objsanil ním, kolik váží duše (21 gramů). Teď nám v Birdmanovi v hlavní roli s Michaelem Keatonem a Edwardem Nortonem ukáže, jaký je to pocit, když se chcete vymanit ze spárů životní role.
Proč se těšíme: Birdman má podobný „vibe“ jako před lety třeba Wrestler od Darrena Aronofského. Tehdy tento nenápadný snímek znovuobjevil vyhasínající hvězdu Mickeyho Rourka, který ukázal, že starou gardu není radno předčasně posílat do důchodu. Podobný vzkaz vysílá i Birdman; mnozí tvrdí, že letos je to právě Michael Keaton, kdo se vrací do první ligy s velkou parádou.
Kdy: 22. 1. 2015

 

4. Padesát odstínů šedi

Kdo s kým: Ženy sobě. Režisérka Sam Taylor-Johnsonová zhmotnila vlhké sny miliónů čtenářek knižního bestselleru. Tvář plaché studentce Anastázii propůjčila Dakota Johnsonová a šarmantnímu, záhadnému Christianovi pak Jamie Dornan.
Proč se těšíme: Netěšíme, ale je nám jasné, že to bude zase hit, o kterém se bude mluvit. Tenhle softporno kult stále nemá logické vysvětlení a už teď je jisté, že ani filmová adaptace šedý fenomén jen tak neobjasní. Je ale smutný fakt, že nejspíš se o tom budeme muset zajít přesvědčit na vlastní oči. Ale co, podvědomě to stejně všichni chceme vidět
Kdy: 12. 2. 2015

5. Americký sniper

Kdo s kým: Clint Eastwood se zatím do důchodu nechystá. Pořád má dost sil na to, aby se spolu s Bradley Cooperem vypravili do Iráku a odvyprávěli pravdivý příběh o legendárním sniperovi jednotky SEALS Chrisu Kyleovi.
Proč se těšíme: Dívčí idol Bradley Cooper asi hodně posiloval, aby v roli obstál, ale daleko zajímavěji se jeví jeho citlivé ztvárnění vojáka stíhaného hrůzami války i po návratu domů. Není to nejoriginálnější a lehce to zavání americkým patriotismem, ale pokud se film – soudě dle trailerů – soustředí na psychologickou studii, čeká nás v kinech silný zážitek.
Kdy: 5. 3. 2015

6. Hon na lišku/Foxcatcher

Kdo s kým: Režíruje Bennett Miller, který se blýsknul už snímkem Moneyball nebo životopisným Capotem. V hlavních rolích se představí Steve Carell, Channing Tatum nebo Mark Ruffalo.
Proč se těšíme:
Hon na lišku bude soudě podle traileru hodně chladný až odtažitý film, ale i to nás čas od času baví. Bennett Miller opět vstoupil do vod příběhů podle skutečné události, ale hlavně protiobsadil komika Steva Carella, jenž ztvárňuje démonického excentrického multimilionáře Johna du Ponta, kolem kterého se celý snímek točí. Maskéři se na něm vyřádili, ale i tak se nemůžeme zbavit dojmu, že to, co z něj prosvítá ven, je poloha, v níž Steva Carella vidět častěji.
Kdy: 26. 3. 2015

 

7. Avengers: Age of Ultron

Kdo s kým: Iron Man s Hulkem, Captain America s Thorem, Hawkeye s Black Widow. A tak vůbec / však už to znáte. Na režisérské stoličce opět vrchní Avenger Joss Whedon.
Proč se těšíme: Pokračování jsou podle nepsaného zákona vždy větší a hloupější  – ani jedno si už víc nedokážeme v tomto případě představit. Doufáme spíš v možnost, že to, že tým už máme konečně pohromadě a nemusíme se zdržovat s jeho představováním, Whedonovi trochu uvolní ruce a umožní mu odvyprávět lepší příběh, který nebude sázet jen na třičtvrtěhodiny trvající destrukci New Yorku. Pár budov asi spadnout musí, ale opravdu je třeba, aby jich bylo tolik?
Kdy: 30. 4. 2015

  

8. Šílený Max: Zběsilá cesta

Kdo s kým: V pořadí čtvrtý film režiséra George Millera s titulní postavou Šíleného Maxe, kterou v 80. letech proslul Mel Gibson, tentokrát ztvární charismatický Tom Hardy (Bane z Temný rytíř povstal).
Proč se těšíme: Kvůli traileru. Může v tom být i špetka nostalgie a závan oldschoolového filmového vyprávění, ale obrázky, které režisér vypustil do světa v první upoutávce, vypadají naprosto božsky a člověku berou až dech. Samozřejmě, stále to může dopadnout příšerně, ale za takhle bravurní nalákání jsme ochotní dát Šílenému Maxovi divokou kartu.
Kdy: 14. 5. 2015 

9. Jurský svět

Kdo s kým: Chris Pratt má po Strážcích galaxie zajímavě našlápnuto a Jurský svět je toho důkazem. Režíruje nepříliš známý Colin Trevorrow; snad příjemně překvapí.
Proč se těšíme: Návrat na Isla Nublar po letech. Z ostrova je teď plně funkční zábavní park, který ale kvůli nízké návštěvnosti trochu skomírá. Jak návštěvnost oživit? Vytvořením prvního geneticky modifikovaného dinosaura, samozřejmě. Co se asi tak může stát, že?
Kdy: 11. 6. 2015

10. Spectre

Kdo s kým: S Jamesem Bondem se vrací nejen Daniel Craig, ale i většina ansámblu z předešlé bondovky Skyfall (recenze)Ralph Fiennes jako M, Ben Whishaw jako Q nebo Naomie Harrisová coby Moneypenny. Novými do party budou Christoph Waltz, Andrew Scott a „bondgirl“ Monica Bellucci. Režíruje opět Sam Mendes.
Proč se těšíme: Zatím se s velkou pompou odhalovalo jen jméno poslední Bondovky (Spectre je název zločinecké organizace z pera Iana Flemminga) a oficiální herecké obsazení. Pravdou je, že v pořadí čtyřiadvacátá Bondovka vypadá zajímavě především díky novým tvářím; Andrew Scott se vyšvihl díky ztvárnění Sherlockova úhlavního Moriartyho po boku Cumberbatche a představovat Christopha Waltze snad ani nemá cenu. Dostaneme snad v této bondovce dva záporáky?
Kdy: 6. 11. 2015 

Témata:,