VyjakoMy, příjemné překvapení na kytarové scéně

Hana-Slivova

v České Lípě se před šesti lety zrodila rocková skupina VyjakoMy, která nedávno vydala první regulérní desku O tmě. Devět barevných písniček je sympatická alternativa nejen k lehce zaměnitelným "bristkým" tuzemským kapelám, ale i k těm, které se ve stále stejném pořadí střídají v rádiích a na festivalových pódiích.

Jestli máte plné zuby českých kytarovek, které točí v zahraničí, zpívají anglicky a nosí identické patky, doporučujeme obrátit se na sever. Na sever České republiky, do České Lípy. Odtamtud pochází indiepopová kapela VyjakoMy, která nedávno vydala první plnohodnotnou desku O tmě. Dohromady ji dávala na chalupě a nesnaží se na ní ohromit image ani světovým zvukem. Prostě si jen pohrává s klasickým formátem písničky.

Možná, že při prvním poslechu devítky svižných skladeb na vás dýchne atmosféra slavnějších kolegů z libereckého kraje, Obří broskve. Obě skupiny mají společné epické, někdy až fantaskní příběhy protkané jemnou poetikou; dobře je to slyšet třeba ve skladbě Tvůj vesmír nebo titulní O tmě.

Podobnost s Broskví evokuje i ženský hlas, který na desce VyjakoMy patří Haně Pánkové. Od Olgy Königové z Obří broskve je ovšem barvou i jemností k nerozeznání. Ve srovnání se jmenovanou spřátelenou skupinou, jejíž frontman Jakub König konec konců hostuje ve dvou skladbách, jsou však VyjakoMy popovější, písničkovější. Hrajou stejnou nebo Vzbuď mě v celou jsou vyloženě hitovky, které by při troše snahy mohla hrát i větší rádia.

Jako příjemný bonus fungují u VyjakoMy texty, které výhradně v češtině skládá původní člen Dan Švarc; nejsou banální ani nepracují s obraty, které ztratí smysl ve chvíli, kdy dozní jejich zvukomalebnost. A propos zvuk, další výrazná stránka alba O tmě. Ačkoliv se deska pohybuje na poměrně úzké škále od klubového rocku k indiepopu, kapele se spolu s kopřivnickým Tomášem Neuwerthem podařilo najít rovnováhu mezi nekompromisním zvukem kytar (priessnitzovsky syrová Roky minuly) a folkovou melancholií, doplněnou banjem a elektrofonickou kytarou Františka Řezníčka (Tančírna). Deska zní pestře, přitom čistě a kompaktně.

Závěrečná Z popela VyjakoMy - O tměvstát se saxofonovým sólem Pavla Zlámala je tu jako akustická třešinka na tom nejlepším místě.

VyjakoMy – O tmě
Vydavatelství: Červený kůň
Celkový čas: 32:14
Seznam skladeb: Ostrov, Tvůj vesmír, Hrajou stejnou, O tmě, Tančírna, Roky minuly, Vzbuď mě v celou, Oheň, Z popela vstát

Témata:, ,