Vypsaná fixa: Krásný smutný den je daleko pestřejší, než jsme čekali

martin-wipplinger

Sedmou studiovou desku Krásný smutný den natáčela pardubická Vypsaná fixa v pražském studiu Ondřeje Ježka. "Během jednoho dne jsme nahráli základy - basu, bicí a kytaru. Pár dní ještě zabraly další záležitosti, ale je pravda, že takhle se to ještě nikdy nesešlo," komentuje v rozhovoru pro Kouli svižné přípravy zpěvák Márdi. Deska vyjde 7. března, pak se fixa vydá i s hostujícím basákem na turné.

Je Vypsaná fixa připravena na novou etapu bez baskytaristy Mejna, za kterého hledáte náhradu (zpráva)?
Myslím, že už na to připravený jsme. Ale bude ještě určitě chvíli trvat, než se zklidní rozčeřený vody.

Kdo vám teď bude animovat videoklipy?
Jeden nám animuje Libor Martiník, který hraje na trubku v kapele Bratři Orffové, a myslím, že to bude stejně dobrý, jako když to dělal Mejn.

Na místo Mejna dosadíte pro jarní koncerty Aleše Zenkla. V jakém stádiu je ale konkurz, který jste vypsali zkraje roku?
Je to běh na delší trať a my děkujeme Alešovi, že nám vybírací úsek trochu prodloužil.

Na křest 7. března v Litomyšli prý chystáte s albem Krásný smutný den nějakou velkolepost. Ani novináři nemají k desce do té doby přístup.
Deska vyjde exkluzívně na Google Play a zůstane tam pět dní, pak bude k sehnání všude, kde to půjde. Není to nic proti novinářům, ale snažíme se, aby nahrávka vyšla tak, jak jsme řekli. Šel jsem teď s první písní do Českého rozhlasu a druhý den ráno už singl visel na YouTube s linkem na uložto. Takže asi tak.

První singl Krásný smutný den je zvukově odlišný, než jak jsme Vypsanou fixu znali dosud. Zní trochu jak z kuchyně vaší dětské desky Mixle v piksle.
Mně to zní spíš jak z filmu 6 medvědů s cibulkou, ale proč ne – děti mají rády cirkus, Mixle v piksle jsou pro děti a děti se radují, když medvědi přijíždějí na motorkách a ze smutného dne je den krásný. Každý v sobě má kus dítěte. Ale celkově to je trochu zavádějící kuchyně, protože jsme vlastně vypustili druhou půlku písničky.

Krásný smutný den je vlastně swingová písnička. Má fixa ráda „starší“ žánry? Poslouchá je třeba cestou v autě na koncerty?
Máme rádi starý rokenrol – Johny Cash, Chuck Berry a Bo Diddley v dodávce občas zazní. Jeden čas jsme taky hodně poslouchali Pavla Bobka.

Desku jste natáčeli s Ondřejem Ježkem, což podle vašich slov bylo idylické natáčení. Překonalo i zkušenost z Londýna?
Nejsem schopný to srovnat a asi to ani nejde, ale je pravda, že se nám fakt dařilo. Osud si nás už povodil, tak se zase vlnovka zvedla.

Byla idylka i v tom, že jste celou desku nahráli během jednoho dne?
Během jednoho dne jsme nahráli základy – basu, bicí a kytaru. Pár dní ještě zabraly další záležitosti. Ale je fakt, že takhle se to ještě nikdy nesešlo. Jak říká Steve Albini: “Když se deska nahrává déle než týden, tak tady něco smrdí.“

Co bylo tentokrát jinak než v době, kdy Vypsaná fixa spolupracovala s producentem Dušanem Neuwerthem?
V podstatě všechno bylo jinak. Ale bylo to stejně dobře jinak s Ondřejem jako stejně dobře jinak s Dušanem. Na konci jsou písničky jako vždycky.

Poslechněte si Vypsanou fixu v Youradiu

Při natáčení jste kromě klasického schématu basa, bicí, kytara použili i pozoun, xylofon nebo theremin. Bude zvuk na Krásném smutném dni barvitější než v případě předešlých nahrávek?
Bude zase jiný než u desek, který jsme dělali s Petrem Fialou a Dušanem Neuwerthem. Každopádně na mě naše poslední deska působí mnohem pestřejším dojmem, než jsem čekal.

Vyjde novinka kromě klasické fyzické verze i digitálně?
Ano, vyjde.

Album podpoříte na jarní šňůře, chystáte se opět vystoupit i na Rock For People. Bude fixa i v roce svých dvacetin jednou z nejvytíženějších tuzemských kapel?
Budeme hrát celkem dost, ale už mnohem méně než v našich začátcích.

Bude i přes ztrátu dlouholetého člena rok 2014 vážně krásnej?
Bude. Jak to člověk chce, tak to je!

Témata: