Výrazem roku jsou podle Collinsova slovníku fake news

ČTK, vor

Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení "fake news" označující falešné zprávy. Informoval o tom list The Guardian, podle kterého k popularitě výrazu silně přispěl americký prezident Donald Trump.

Lexikografové Collinsova slovníku uvedli, že četnost užívání tohoto termínu se od roku 2016 zvýšila o 365 procent. Výraz se podle autorů slovníku poprvé začal více objevovat v období let 2000 až 2009 a v posledních 12 měsících byl všudypřítomný.

Termín s oblibou opakuje americký prezident Trump, který fake news ve svých projevech často kritizuje jako nečestnou produkci mainstreamových médií. V posledních dnech o vylhaných zprávách psal například na Twitteru v souvislosti s vyšetřováním údajných ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Minulý týden dokonce Trump přišel s tvrzením, že zmíněné spojení sám vymyslel. „Možná ho lidé používali už dřív, ale já jsem si toho nikdy nevšiml,“ řekl podle listu The Guardian.

Collinsův slovník tento etymologický výklad odmítl. Lexikografové uvedli, že výraz se po roce 2000 začal objevovat v americké televizi pro popis „falešných, často senzačních informací šířených jako běžné zpravodajství“.