Výstava: Brněnská galerie ukazuje, jak se změnil design za sto let

Redakce

Moravská galerie v Brně otevřela výstavu Věci a slova, která mapuje vývoj designu mezi roky 1870 – 1970. Užité umění zaznamenalo v těchto letech výrazný posun nejen z hlediska své podoby, ale také ve způsobu vnímání uměleckého odvětví v očích spotřebitelů. Expozice se do Brna přesunula z hlavního města obohacena o několik nových kousků a v setrvá zde až do 27. září. 

Podle kurátorky Evy Koťátkové je výstavní soubor je sestaven z různých předmětů, a to včetně řemeslných výrobků, průmyslového designu, nábytku, textilního designu i módy. Pro design 19. století byly typické předměty jako vyšívanývějíř, kniha s koženou ražbou nebo jednoduchý typový nábytek. V poválečné éře se zase dostaly do módy různé podoby designu televizí a tranzistorových rádií. pro poválečný design televize nebo tranzistorové rádio. Vybrané historické předměty jsou navíc doplněny o autentické dobové komentáře odborníků.

Jen funkce designu – tedy zpříjemňování obytného nebo pracovního prostoru a zkvalitňování a zjednodušování života jeho uživatelů – se ani za sto let nezměnil. (kar)