Výstava: Bylo nebylo pět nadaných českých designérů. Včetně basáka z Republic of Two

Redakce

Pět českých návrhářů a designérů vypráví příběh české módy jazykem pohádek a kouzel. Výstava Bylo nebylo, kterou zprostředkovalo České centrum Londýn a Czech Fashion Council, se objevila již v únoru na prestižním veletrhu London Fashion Week. Instalace se od 11. do 17. května konečně představí na přehlídce Prague Design Week i tezumskému publiku.

Na tématech pohádek, mýtů, kouzel a fantaskní říše dětí i hravých dospělých, se vyřádilo pět mladých odevních návrhářů a šperkových designérů. O přítomnosti Janji Prokić, jejíž šperky se bez prvků přírody, zvířat, mystiky a pohádkovosti neobejdou, asi nikdo nepochyboval. Druhým zástupcem šperkařství je výtvareně i hudebně nadaný designér Štěpán Růžička, razící ptačí portréty na brože víček od zavařovacích sklenic. Štěpána ale můžete znát i z kapel Piano nebo Republic of Two, ve kterých hraje se svým bratrem Mikolášem. O oděvní sekci se postaraly návrhářky Mirka Horká, Markéta Martišková a Petra Ptáčková

Architekturu instalace vytvořila dvojice designérů Václava Mlynáře a Jakuba Pollága ze studia deForm, svítidla navrhl Maxim Velčovský pro Lasvit a grafické podoby se ujala skupina OKOLO. V pátek 15. května proběhne workshop o kouzelných špercích, kterým budou vybrané účastníky provázet Janja Prokić a Štěpán Růžička.(kar)