Výstava Foto OKO: Jak sestry fotily Čapka, Smetanu nebo Fučíka

Redakce

Procházku mezi kulturní elitou Československa a výmluvné svědectví známých i neznámých tváří přichystala pro své návštěvníky pražská Leica Gallery. Výstava Foto OKO mapuje práci sester Štaši Fleischmannové a Olgy Houskové, které ve třicátých letech založily první tuzemský fotoateliér po vedením žen. Jejich podnikání sice trvalo pohých 10 let, ale dvojčata za sebou z tohoto období zanechala galerii slavných i obyčejných lidí. Jejich fotografie podávají svědectví pohnutých let Protektorátu Čechy a Morava a poválečného období skrze portréty lidí, jejichž osudy tato doba poznamenla.

Kromě fotografií Mileny Jesenské, Josefa Taussiga, Julia Fučíka nebo Bedřicha Sterna, můžeme na výstavě najít i snímek spisovatele Karla Čapka. Ten byl podle Staši Fleischmannové vůbec prvním zákazníkem ateliéru, a jeho výraz na fotografii odráží atmosféru doby krátce po uzavření Mnichovské dohody v roce 1938. 

Staša i Olga studovaly pod vedením avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho na Státní grafické škole v Praze. Do okruhu jejich přátel a známých patřili například spisovatel Franz Kafka, členové Osvobozeného divadla Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert nebo výtvarník a spisovatel Adolf Hoffmeister, který dal jejich ateliéru jméno Foto OKO. 

Dukumentární charakter výstavy mapuje dětsví obou umělkyň, jejich společnou tvrobu a výstavní prostor se na konci dělí stejně, jako se po válce rozdělily cesty obou obou žen. Zatímco se Olga věnovala zvěčňování inscenací Vinohradského divadla v Praze, Staša se v Paříži pustila do tvorby fotografických koláží.

Na díla sester, které oslavily 95. narozeniny, se můžete do Leica Gallery přijít podívat až do 14. června. (kar)