Výstava Foto OKO: Jak sestry fotily Čapka, Smetanu nebo Fučíka

Redakce

Procházku mezi kulturní elitou Československa a výmluvné svědectví známých i neznámých tváří přichystala pro své návštěvníky pražská Leica Gallery. Výstava Foto OKO mapuje práci sester Štaši Fleischmannové a Olgy Houskové, které ve třicátých letech založily první tuzemský fotoateliér po vedením žen. Jejich podnikání sice trvalo pohých 10 let, ale dvojčata za sebou z tohoto období zanechala galerii slavných i obyčejných lidí. Jejich fotografie podávají svědectví pohnutých let Protektorátu Čechy a Morava a poválečného období skrze portréty lidí, jejichž osudy tato doba poznamenla.

Kromě fotografií Mileny Jesenské, Josefa Taussiga, Julia Fučíka nebo Bedřicha Sterna, můžeme na výstavě najít i snímek spisovatele Karla Čapka. Ten byl podle Staši Fleischmannové vůbec prvním zákazníkem ateliéru, a jeho výraz na fotografii odráží atmosféru doby krátce po uzavření Mnichovské dohody v roce 1938. 

Staša i Olga studovaly pod vedením avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho na Státní grafické škole v Praze. Do okruhu jejich přátel a známých patřili například spisovatel Franz Kafka, členové Osvobozeného divadla Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert nebo výtvarník a spisovatel Adolf Hoffmeister, který dal jejich ateliéru jméno Foto OKO. 

Dukumentární charakter výstavy mapuje dětsví obou umělkyň, jejich společnou tvrobu a výstavní prostor se na konci dělí stejně, jako se po válce rozdělily cesty obou obou žen. Zatímco se Olga věnovala zvěčňování inscenací Vinohradského divadla v Praze, Staša se v Paříži pustila do tvorby fotografických koláží.

Na díla sester, které oslavily 95. narozeniny, se můžete do Leica Gallery přijít podívat až do 14. června. (kar)

 

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit